Tomasz Terlikowski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Tomasz Terlikowski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Tomasz Terlikowski o LGBT i Piotrze Jaconiu. „Pomogło mi”

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 114
Tomasz Terlikowski, przez długie lata jednoznacznie kojarzony i opowiadający się po stronie katolickiej prawicy, dziś współpracuje z lewicowo-liberalnym mediami. Jak sam przyznaje, zmienił optykę w wielu sprawach dotyczących kwestii społecznych, politycznych, obyczajowych. Pozostał jednak – jak podkreśla – wierzącym i praktykującym katolikiem. W głośnej rozmowie dla "Press" dziennikarz i publicysta mówił między innymi o podejściu Kościoła do osób transseksualnych i dalszym badaniu pontyfikatu Jana Pawła II pod kątem przestępstw seksualnych w Kościele katolickim.

Tomasz Terlikowski: Rzeczywiście byłem przekonany, że toczy się u nas jakaś cywilizacyjna wojna

Wywiad dla „Press” z Tomaszem Terlikowskim przeprowadziła Weronika Mirowska. Rozmowa pochodzi z archiwalnego już wydania magazynu „Press” – nr 11-12/2023, była głośno komentowana także przez czytelników Salon24.pl.

Dziennikarka pyta: „W swoim ostatnim felietonie w serwisie Salon 24 – przed laty – pisał Pan: »Opowieści o tym, że w edukacji seksualnej chodzi o obronę dzieci, są kłamstwem. W niej chodzi o wychowanie łatwego łupu dla pedofilów«”.

Terlikowski odpowiada: „To chyba było dawno temu, bo nie pamiętam tego tekstu. Rzeczywiście byłem przekonany, że toczy się u nas jakaś cywilizacyjna wojna i z tej perspektywy pisałem”.

Wspomniany tekst Tomasza Telikowskiego, zatytułowany "„»Polityka« tygodnik promujący pedofilię!” wciąż znajduje się na portalu Salon24.pl.

Terlikowski: argumentacja religijna jest wykorzystywana do usprawiedliwiania przemocy wobec kobiet i dzieci

Skąd ten wątek w rozmowie „Press” z Terlikowskim?

Nieco wcześniej dziennikarka branżowego tytułu zapytała dziennikarza i publicystę o kwestie dotyczące osób LBGTQ+: „Napisał Pan niedawno o kłopotach rodziców osób transpłciowych w Kościele. Ale przed laty kpił Pan z Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. I wzywał byłą minister Fuszarę, by zajęła się prawdziwymi problemami kobiet: cenzurowaniem »50 twarzy Greya« albo Kamilem Durczokiem”.

Terlikowski odpowiada, że mówił także źle o Annie Grodzkiej. I dodaje: „za co zostałem skazany – uczciwie trzeba przyznać – i za co przepraszałem potem Annę Grodzką”. 

I wyjaśnia: „Nie byłem przeciwnikiem zwalczania przemocy, ale niektórych konkretnych zapisów konwencji. Teraz dopiero wiem, że niestety w pewnych miejscach argumentacja religijna jest wykorzystywana do usprawiedliwiania przemocy wobec kobiet i dzieci. Tak nie może być. Był kiedyś koncept, obecnie wycofany z Kościoła, o obowiązku małżeńskim, który czasem służył do usprawiedliwiania niechcianych aktów seksualnych. A to były gwałty na kobietach i tak powinny być nazwane”.


Terlikowski: Pomogło mi, gdy Piotr Jacoń opieprzył mnie w trakcie telewizyjnego programu

Podkreśla, że znaczną rolę w jego światopoglądowej przemianie miał znany dziennikarz TVN, nieformalny rzecznik spraw dzieci transpłciowych i ich rodziców, Piotr Jacoń.

Terlikowski mówi, używając kościelnego niemal żargonu: „Otworzyłem się też na historie nie tylko rodziców dzieci transpłciowych, ale też osób transpłciowych. Nie ukrywam, że pomogło mi, gdy Piotr Jacoń opieprzył mnie w trakcie telewizyjnego programu. Ale pomogły też doświadczenia znajomych, którzy dowiadywali się o tym, że ich dzieci są transpłciowe. Problemy tych rodzin i tych osób są potężne. Co więcej, nie sposób nie zauważyć, że tranzycja pozostaje niedoskonałą, ale jedyną formą skutecznej terapii. A sytuacja, w której osoba transpłciowa – żeby uzgodnić płeć – musi wytoczyć proces i oskarżyć swoich rodziców o złe zarejestrowanie po urodzeniu, jest po prostu skandalem”.

Terlikowski dodaje: „Co ciekawe, postawa Kościoła wobec osób trans nie wynika z doktryny, bo w tej sprawie żadnej doktryny Kościoła jeszcze nie ma. W związku z tym Kościół daje wyłącznie odpowiedzi przypadkowe. Powstaje pytanie na konferencji episkopatu, co zrobić, kiedy osoba transpłciowa chce zmiany imienia w akcie chrztu. Watykan odpowiada: „Nadpisujemy ołówkiem”. A co zrobić, gdy osoba transpłciowa chce zawrzeć związek małżeński? Odpowiedź brzmi: »Raczej nie«. Zatem generalnie nie ma pełnej spójnej doktryny”.

„Są wyznania chrześcijańskie, które interpretują to inaczej. W których istnieją procedury wprowadzenia do wspólnoty chrześcijańskiej pod nowym imieniem. Tak to funkcjonuje przynajmniej w niektórych kościołach anglikańskich” - tłumaczy Tomasz Terlikowski.


Terlikowski o pontyfikacie Jana Pawła II: Trzeba badać akta zarówno IPN, jak i sądów oraz instytucji kościelnych

„Press” zapytał Tomasza Terlikowskiego również o głośny reportaż TVN na temat Jana Pawła II: „To dobrze czy źle, że TVN nie kontynuował przed wyborami tematu Marcina Gutowskiego?”.

Terlikowski odpowiedział: Z perspektywy politycznej – dobrze. Dlatego że TVN doszedł do wniosku, że ten temat dzieli Polaków inaczej niż politycznie. On nas dzieli pokoleniowo – większość starszych będzie miała tendencję do obrony papieża, młodzi natomiast Jana Pawła II nie traktują jak autorytetu. To jest odpowiedź polityczna. A odpowiedź medialna jest taka, że TVN uznał pewnie, że nie należy dawać kolejnej broni do ręki KRRiT, bo mogła wypalić jeszcze przed wyborami”.

Publicysta, kojarzony niegdyś z prawicą zaznaczył, że ma nadzieję, że historycy i dziennikarze wrócą do dokumentów. 

Zdaniem Terlikowskiego kluczowe jest zbadanie nie tyle samego papieża – bo o nim już dużo wiemy – ile odpowiedź na pytanie, czy Karol Wojtyła jako metropolita krakowski reagował tak jak inni biskupi: lepiej czy gorzej.

– Trzeba badać akta zarówno IPN, jak i sądów oraz instytucji kościelnych. Wciąż żyją osoby skrzywdzone, więc należy im się prawda, oddanie im głosu i przeprosiny. To długi proces, ale mam nadzieję, że wynik wyborów skłoni biskupów do większej otwartości. I może powołania komisji czy zespołu, by te sprawy zbadać. Dziennikarze też będą to robić – mówił Tomasz Terlikowski na łamach „Press”.

KW

Źródło zdjęcia: Tomasz Terlikowski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura