Ekonomiczne słowo roku. Fot. CC0
Ekonomiczne słowo roku. Fot. CC0

Ekonomiczne słowo roku wybrane. Polacy używali go niemal co chwilę

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W 2022 roku słowami roku w ekonomii były „inflacja” i „stopy procentowe”. W 2023 roku okazało się, że ponownie zwyciężyły te same wyrażenia.

Ekonomiczne słowo roku 

„Inflacja” była najczęściej używanym ekonomicznym słowem przez bankowe zespoły makroekonomiczne w 2023 r. – pojawiała się średnio 11 razy w każdej pojedynczej publikacji. Oznacza to, że ubiegły rok ponownie minął pod hasłem wzrostu cen, podobnie jak było to w 2022 r. Obok inflacji najczęściej pojawiał się temat stóp procentowych – słowo „stopy” padało średnio 9,8 razy w publikacji. Podium zamyka słowo „rynek” – analitycy używali go średnio 8 razy w każdym artykule, z czego w 41 proc. występował jako „rynek pracy”.

Analizie poddano cykliczne publikacje 4 zespołów makroekonomicznych z sektora bankowego – ING, mBank, Millenium i PKO BP. W analizie uwzględniono ponad 1200 publikacji. Na ich podstawie ułożono rankingi częstotliwości występowania słów opisujących terminy merytoryczne. Pozwala to śledzić zainteresowanie trendami ekonomicznymi. Temat polityki pieniężnej zdominował koniec 2023 r. Popularność pisania o stopach procentowych była największa bezpośrednio po nieoczekiwanej skali obniżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. We wrześniu „stopy” pojawiały się równie często jak „inflacja”. Październik natomiast był jedynym miesiącem, w którym lider wśród popularności słów ekonomicznych nie dotyczył bezpośrednio wzrostu cen – w tym miesiącu „stopy procentowe” pojawiały się 7 proc. częściej niż „inflacja”.


"Trudno się dziwić" 

Dyskusja o polityce pieniężnej była skupiona wokół jej luzowania. Przez cały rok ekonomiści o 66 proc. częściej używali słów nawiązujących do luźniejszej polityki pieniężnej („obniżka”, „obniżyć”, „luzować”) niż do jej ponownego zacieśniania („podwyżka”, „podnieść”, „zacieśniać”). Temat obniżek zyskiwał na popularności w ciągu roku. W I kwartale ekonomiści średnio 4,6 razy w publikacji używali słów kojarzących się z luzowaniem polityki pieniężnej, podczas gdy „zacieśnianie” padało 3,6 razy na publikację. W ostatnim kwartale „obniżki stóp” pojawiały się już 3 razy częściej niż dyskusja o podwyżkach. Poprawę nastrojów gospodarczych widać również w tekstach ekonomicznych. W 2023 r. systematycznie rosła częstotliwość występowania słów związanych z poprawą aktywności. Ekonomiści coraz częściej pisali o odbiciu gospodarczym – częstotliwość występowania słowa „odbicie” wzrosła w II połowie 2023 r. o 68 proc. w porównaniu z I połową. Równocześnie rzadziej pojawiały się słowa kojarzące się z gorszą koniunkturą. W II połowie roku „recesja” padała średnio 0,5 razy na publikację, podczas gdy w I połowie – 0,7 razy. Częstotliwość pisania o spowolnieniu również nieco spadła – średnio z 0,7 do 0,6 razy w każdej publikacji.

- Wypowiem się oczywiście jako ekonomista, ale także jako zwykły obywatel, którym przecież każdy ekonomista jest także, a może przede wszystkim być powinien. Trudno się dziwić, że inflacja i stopy procentowe wygrały ten ranking, bo w ubiegłym roku większość z nas śledziła wzrosty cen, opłat i kosztów, w tym kosztów kredytów, a te zależą także od stóp procentowych. Niepewność co, do wysokości inflacji i wysokości odsetek była duża, wypowiedzi szefa banku centralnego barwne i to między innymi sprawiło, że często o tym pisaliśmy, mówiliśmy, czytaliśmy i szukaliśmy informacji. Jako ekonomistę cieszy mnie, że nie wygrało słowo „bezrobocie”, bo to potwierdza, że sytuacja na rynku jest dobra i niech taka pozostanie. Chciałbym, aby na podium nie pojawiały się takie słowa jak „deficyt”, „dziura budżetowa”, „ujemny bilans”. A jako obywatel życzę nam, aby w tym roku słowami najczęściej występującymi były „nadwyżka budżetowa”, „dodatni bilans” i wszystkie podobne pozytywne określenia - komentuje dla Salon24 prof. Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu

Tomasz Wypych 

Ekonomiczne słowo roku. Fot. CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka