fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS
fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS

Turcja od dawna blokowała przystąpienie Szwecji do NATO. Nastąpił przełom

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Tureccy parlamentarzyści zatwierdzili we wtorek członkostwo Szwecji w NATO, znosząc główną przeszkodę na drodze do wejścia tego kraju do sojuszu północnoatlantyckiego.

Ustawę musi jeszcze podpisać Erdogan

Debata nad wnioskiem w 600-osobowym parlamencie trwała cztery godziny. Za ratyfikacją były rządząca partia AK, jej nacjonalistyczny sojusznik MHP i główne opozycyjne ugrupowanie CHP. Opozycyjne partie nacjonalistyczne, islamistyczne i lewicowe głosowały przeciwko wejściu Szwecji do Sojuszu.

Protokół akcesyjny Szwecji został ratyfikowany stosunkiem głosów 287 do 55, przy czterech wstrzymujących się. Ustawa wejdzie w życie po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić szybko. Ustawę o zgodzie na przystąpienie Szwecji do NATO będzie musiał jeszcze podpisać prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.


Turcja miała wiele zarzutów wobec Szwecji

Turcja, członek NATO, od ponad roku zwlekała z akcesją Szwecji, oskarżając ją o zbyt pobłażliwość wobec grup, które Ankara uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Domaga się ustępstw ze strony Sztokholmu, w tym zaostrzenia stanowiska wobec kurdyjskich bojowników i członków siatki, którą Turcja obwinia za nieudany zamach stanu w 2016 roku.

Turcję rozgniewała również seria demonstracji zwolenników zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu w Szwecji, a także protesty przeciwko paleniu Koranu, które wstrząsnęły krajami muzułmańskimi.

"Dziś jesteśmy o krok bliżej do pełnego członkostwa w NATO; to pozytywne, że parlament Turcji zagłosował za szwedzkim wnioskiem" - napisał we wtorek wieczorem na platformie X premier Szwecji Ulf Kristersson.

Natomiast szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem oznajmił, że "mamy nadzieję, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jak najszybciej podpisze dokument ratyfikacyjny". "Nie ma powodu, aby z tym zwlekać" - zauważył.

Do pełni szczęścia brakuje decyzji Węgier

Węgry stają się tym samym jedynym sojusznikiem NATO, który nie ratyfikował dotąd akcesji Szwecji.

Billstroem pytany o brakującą decyzję ze strony parlamentu Węgier, powtórzył, że Szwecja otrzymywała wcześniej zapewnienia od władz tego kraju, że nie będzie blokować tego procesu.

Szwedzkie media opublikowały we wtorek oficjalny list od premiera Węgier Wiktora Orbana do premiera Kristerssona z zaproszeniem do złożenia wizyty w Budapeszcie. W dokumencie jest mowa o "wymianie poglądów na temat wszystkich wspólnych interesów".

Billstroem oświadczył, że "nie ma powodu do negocjacji (z władzami Węgier w sprawie warunków wejścia Szwecji do NATO).

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka