Andrzej Duda, fot. PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda, fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent napisał do Tuska. Poskarżył się na działania Bodnara

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 110
Prezydent Andrzej Duda wystosował pismo do premiera Donalda Tuska. Głowa państwa wyraża swoje niezadowolenie z odsunięcia Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego i powołania na jego miejsce p.o. prokuratora krajowego Jacka Bilewicza.

Prezydent ostrzega Tuska. "Odpowiedzialność spadnie na pana"

Całe pismo zostało opublikowane na oficjalnej stronie internetowej prezydenta.

"Wobec postępujących działań Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Pana Adama Bodnara, zmierzających do niezgodnego z prawem usunięcia z urzędu Prokuratora Krajowego Pana Dariusza Barskiego oraz powołania przez Pana Premiera na nieznane polskiemu porządkowi prawnemu stanowisko pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego Pana Jacka Bilewicza, zwracam uwagę Pana Premiera na konsekwencje dla Państwa Polskiego oraz obywateli tych niezgodnych z prawem działań" -czytamy we fragmencie pisma.

"Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców prokuratora generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą" - pisze prezydent. Głowa państwa przypomina, że skierowała w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.


"Wszczęcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny. Skutek ten następuje z mocy prawa. Niezgodne z prawem, w szczególności zasadą praworządności, działanie pana premiera oraz prokuratora generalnego stanowią przede wszystkim podstawę dla podważania wszelkich czynności podjętych w ostatnich latach przez prokuratora krajowego Pana Dariusza Barskiego, jak również czynności podejmowanych przez pana prokuratora Jacka Bilewicza, w tym zmian kadrowych w prokuraturze m.in. odwołania prokuratorów regionalnych" - czytamy w dalszej części dokumentu.

"Organy prokuratury stoją na straży praworządności, a prokurator generalny jest naczelnym organem prokuratury. Wszelkie działania organizacyjne podejmowane przez prokuratora generalnego w odniesieniu do jednostek prokuratury muszą być prowadzone ze szczególną starannością odnośnie do przestrzegania obowiązujących regulacji, tak aby wzmacniać w społeczeństwie poczucie właściwego działania jednostek wymiaru sprawiedliwości, a nie wprowadzać stanu niepewności i chaosu, którego beneficjentami są wyłącznie sprawcy przestępstw" - ostrzega Duda.

"Odpowiedzialność za skutki tych działań, w szczególności wobec obywateli, w tym ofiar przestępstw, obciążać będą osobiście pana premiera oraz pana ministra Adama Bodnara" - napisano na końcu dokumentu.

Dwuwładza w prokuraturze. Bodnar walczy z Barskim

Przypomnijmy, że obecnie w Prokuraturze Krajowej trwa otwarta wojna między prokuratorami lojalnymi wobec poprzedniej władzy, a tymi, którzy uważają, że Barski pełni funkcję Prokuratora Krajowego niezgodnie z prawem.

12 stycznia br. premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Jak podkreślił wtedy resort Bodnara, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".

Prokuratura Krajowa oświadczyła wówczas w odpowiedzi, że funkcję prokuratora krajowego pełni Dariusz Barski, zaś pismo Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Barski pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Pismo Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r. - jak w związku z tym oceniała PK - należy traktować jako "nieopartą na jakiejkolwiek rzeczywistej podstawie prawnej próbę pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP".


MB

Fot. Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka