Krupówki w Zakopanem. Fot. Flickr.com/CC BY-ND 2.0
Krupówki w Zakopanem. Fot. Flickr.com/CC BY-ND 2.0

Zakopane odstrasza cenami. Te na Krupówkach zwalają z nóg

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Turyści z całej Polski chętnie wybierają na ferie zimowe Zakopane. Stolica polskich Tatr, to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Tegoroczny odpoczynek nie będzie należał jednak do najtańszych. Ceny na Krupówkach są po prostu kosmiczne.

Ludzi w Zakopanem jest dość dużo, ale nie przesadnie 

Od wielu lat Zakopane w okresie zimowym cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Zazwyczaj większość noclegów jest zajęta i to z dużym wyprzedzeniem. Feriowicze wybierają stolicę polskich Tatr ze względu na sporą i urozmaiconą liczbę atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie, a przede wszystkim narciarze, których w okresie zimowym nie brakuje. 

Na ulicach Zakopanego oraz na samych Krupówkach można zaobserwować, że w tym roku również są tłumy turystów. Co innego podaje jednak "Gazeta Wyborcza", która twierdzi, że w czasie warszawskich ferii w Zakopanem obłożenie wyniosło zaledwie 50–60 proc. wszystkich miejsc noclegowych, co stanowi jeden z najgorszych wyników w ostatnich latach.

– Te ferie jawią się absolutną zmiennością, jeżeli chodzi o frekwencję turystyczną pod Tatrami. To, do czego przywykliśmy, czyli rezerwacje z dużym wyprzedzeniem, są już rzadkością, a okienko rezerwacyjne zmniejszyło się – przyznał w rozmowie z PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG).


Ogromne ceny na Krupówkach 

Górale jednak nie składają "broni" i liczą, że sytuacja poprawi się wraz z nadejściem ferii zimowych m.in. w woj. śląskim, łódzkim czy też podkarpackim. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ wszelkie publikacje i komentarze turystów mogą odstraszyć potencjalnych nowych feriowiczów. 

Jedna z turystek z Warszawy przesłała do redakcji Onet.pl zdjęcia, na których widać ceny w jednym z zakopiańskich straganów. Z cennika wynika, że za wino grzane trzeba zapłacić aż od 20 do 40 zł (w zależności od pojemności kubka), a za gorącą czekoladę - od 18 do 36 zł. Równie przesadne ceny są za przekąski: frytki i zapiekanka kosztują po 15 zł.

– Nie bardzo rozumiem sens spędzania czasu w Zakopanem. Przez Krupówki trzeba się czasem przeciskać, do niektórych lokali są kolejki, a ceny... zwalają z nóg. Przyjechaliśmy na Podhale z partnerem. Kwatera byle jaka za 100 zł za osobę, wyjazd na Gubałówkę 40 zł w dwie strony, a na szczycie Szwajcaria – opisuje kobieta w liście przesłanym do redakcji. 

Ferie zimowe w 2024 roku

Jako pierwsi - czyli od 15 stycznia - z dwutygodniowego zimowego wypoczynku korzystali uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 22 stycznia do 4 lutego przerwę w nauce mają uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, zaś od 29 stycznia do 11 lutego - z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jako ostatni, od 12 do 25 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

MP

Krupówki w Zakopanem. Fot. Flickr.com/CC BY-ND 2.0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo