Wizyta prezydenta RP w Rwandzie. Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz prezydent Rwandy Paul Kagame (P) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta Republiki Rwandy w Kigali, 7 bm. Prezydent RP Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornha
Wizyta prezydenta RP w Rwandzie. Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz prezydent Rwandy Paul Kagame (P) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta Republiki Rwandy w Kigali, 7 bm. Prezydent RP Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornha

Prezydent w Afryce. "Polska poszukuje wiarygodnych partnerów i tu ich znajdujemy"

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna i cyberbezpieczeństwo, to - według Andrzeja Dudy – szczególnie obiecujące obszary współpracy między Polską a Rwandą. „Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki; w Rwandzie znajdujemy zrozumienie i przyjaciół” – mówił w Kigali polski prezydent.

Prezydent: w Rwandzie znajdujemy zrozumienie i przyjaciół

W środę, podczas podróży po krajach Afryki Wschodniej, prezydent Duda spotkał się w Kigali z prezydentem Rwandy Paulem Kagame. W ich obecności podpisano memoranda o współpracy gospodarczej oraz w obszarze zielonych technologii i efektywności energetycznej. W imieniu Polski podpis pod dokumentami złożył wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Podczas konferencji prasowej Duda zaznaczył, że Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości. "Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół" - powiedział prezydent.


Podkreślił, że Polska chce spokojnego pokojowego rozwoju. "Chcemy budować naszą pomyślność, nasz dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów. (...) W Rwandzie znajdujemy takich przyjaciół, którzy dokładnie nas rozumieją i dokładnie tego samego chcieliby dla siebie" - powiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że wspólne relacje będą także pogłębiane dzięki młodzieży z Rwandy, która obecnie studiuje w Polsce. "Mam nadzieję, że będzie jej jeszcze więcej. Chcielibyśmy, żeby nasze uczelnie jeszcze szerzej przedstawiały swoją ofertę edukacyjną w Rwandzie. Zapraszałem także młodzież rwandyjską zainteresowaną studiami wojskowymi w Polsce do naszych akademii wojskowych, aby skorzystać z naszej oferty edukacyjnej w najwyższych standardach" - przekazał Duda.


Prezydent: Jeżeli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie, pomożemy jej

Jak relacjonował, rozmawiano także o przyszłych inwestycjach. Odnotował, że podczas wizyty odwiedzi hutę cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały. Zwrócił uwagę, że na rynku rwandyjskim jest obecnych szereg polskich firm. Wyraził nadzieję, że będzie ich więcej.

Według prezydenta szczególnie obiecującymi obszarami współpracy między Polską a Rwandą są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.


Podczas spotkania poruszono także temat bezpieczeństwa. „Dla obu naszych krajów sytuacja pokoju i spokoju ma fundamentalne znaczenie” – powiedział Duda i przedstawił sytuację w naszym regionie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. „Wspieramy Ukrainę i będziemy ją wspierali. Jeżeli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie także będziemy Rwandzie nieśli wsparcie. Dlatego rozmawiamy o edukacji, również o edukacji wojskowej. Mamy nadzieję także na rozwijanie współpracy naszych przemysłów obronnych w przyszłości” – dodał.

Z kolei prezydent Kagame podkreślił, że jest otwarty na poszerzanie współpracy z Polską. Zaznaczył, że podpisane porozumienie w zakresie rozwoju zielonych technologii ma kluczowe znaczenie. „Wiele razem osiągnęliśmy. Obecność dyplomatyczna w naszych krajach tylko umocni nasze postępy” – powiedział Kagame.

na zdjęciu: Wizyta prezydenta RP w Rwandzie. Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz prezydent Rwandy Paul Kagame (P) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta Republiki Rwandy w Kigali, 7 bm. Prezydent RP Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą są z wizytą w Afryce Wschodniej. Celami wizyty są promocja polskiego biznesu i współpraca w zakresie bezpieczeństwa. (mr) PAP/Radek Pietruszka

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka