Autostrada A4. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Autostrada A4. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jeszcze drożej na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Wbrew opinii GDDKiA

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
1 kwietnia 2024 roku po raz kolejny mają wzrosnąć opłaty przejazd na odcinku A4 Katowice-Kraków. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest przeciwko, ale podwyżki chce Stalexport Autostrada Małopolska.

Kolejna podwyżka opłat za przejazd A4 na odcinku Katowice-Kraków

Kolejna podwyżka opłat za przejazd A4 na odcinku Katowice-Kraków zapowiadana jest na 1 kwietnia 2024 roku. To zapowiedź przedstawicieli Stalexport Autostrada Małopolska - koncesjonariusza tego fragmentu autostrady.

Przeciwko podniesienie opłat za przejazd A4 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zdaniem GDDKiA wprowadzenie kolejnej podwyżki jest nieuzasadnione. Taka decyzja może wpłynąć na poziom bezpieczeństwa na trasach lokalnych – podkreśla Generalna Dyrekcja.

Od 1 kwietnia posiadacze aut osobowych zapłacą 16 zł (obecnie 15 złotych).

Kierowcy aut pozostałych kategorii - 49 zł (zamiast 46 zł).

Nowe stawki będą obowiązywały na obu bramkach, na których pobierane są opłaty - w Mysłowicach oraz Balicach.


Drożej na A4. GDDKiA jest przeciwko podwyżkom

Dlaczego GDDKiA jest przeciwko podwyżkom?

„Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości” - informuje GDDKiA. 

Problem w tym, że Generalna Dyrekcja nie ma uprawnień, aby zablokować zapowiedzianą podwyżkę. Ostatnie słowo należy do Stalexportu.

Obecne opłaty pobierane na A4 obowiązują od 1 kwietnia 2023 roku. W ich wprowadzeniu nie przeszkodziła operatorowi negatywna opinia ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

KW

Źródło zdjęcia: Autostrada A4. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka