Prezydent Andrzej Duda (P), premier Donald Tusk (C) i wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz (L) na posiedzeniu Rady Gabinetowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda (P), premier Donald Tusk (C) i wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz (L) na posiedzeniu Rady Gabinetowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Na Radzie Gabinetowej Tusk z dokumentem dla prezydenta. Chodzi o Pegasusa

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 168
Rada Gabinetowa zaczęła się od trzęsienia ziemi. Prezydent Andrzej Duda chciał rozmawiać o inwestycjach. Premier Donald Tusk z miejsca zajął się tematem nielegalnych podsłuchów przy pomocy oprogramowania Pegasus.

Rada Gabinetowa. Tusk o podsłuchach z pomocą Pegasusa

Premier Tusk w oświadczeniu na początku posiedzenia Rady Gabinetowej mówił o kwestii bezpieczeństwa i podkreślał, że jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji. Tusk nawiązał również do kwestii Pegasusa.

– Mam w tej chwili ujawniony dokument, ale to jest tylko próbka tych dokumentów, które są do pańskiej dyspozycji, panie prezydencie. Zobowiązałem ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego do przekazania - jeśli będzie pan zainteresowany - kompletem dokumentów, które niestety - mówię bez satysfakcji - potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa – powiedział Tusk, zwracając się bezpośrednio do głowy państwa.

Podkreślił, że lista "ofiar tych praktyk" jest bardzo długa. – Ten dokument, który mam tutaj w ręku, potwierdza niestety to, czego się najbardziej obawialiśmy, że z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócono się o sfinansowane zakupu Pegasusa do Funduszu Sprawiedliwości, co zostało potwierdzone przez pana ministra (Zbigniewa) Ziobrę – dodał.

– Komplet dokumentów będzie do pańskiej dyspozycji – podkreślił premier, zwracając się do prezydenta.

Premier Tusk przekazał, że zobowiązał ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego do przekazania prezydentowi kompletu dokumentów, które potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa. 


Prezydent Andrzej Duda o swoim pomyśle na spotkanie Rady Gabinetowej

Prezydent Andrzej na początku posiedzenia Rady Gabinetowej powiedział, że chce rozmawiać o najważniejszych dla Rzeczpospolitej procesach inwestycyjnych - przede wszystkim o energetyce jądrowej, CPK i modernizacji wojska, a także m.in. o inwestycjach portowych czy energetyce wiatrowej.

Prezydent wskazał, że Radę Gabinetową można zwołać w sprawach szczególnie ważnych dla kraju. Wśród tych zagadnień wskazał m.in. budowę w Polsce elektrowni jądrowych i cały proces transformacji energetycznej. –  To ogromnie istotne i w ogromnym stopniu będzie miało wpływ na przyszłość Rzeczypospolitej, na dobrobyt współobywateli, możliwości rozwojowe, (...) także ceny energii w przyszłości – stwierdził.


Drugi temat to stworzenie Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozwój infrastruktury z tym związanej. – Temat ten budzi w ostatnim czasie wiele dyskusji, myślę, że to dobrze. Osobiście uważam tę inwestycję również za bardzo ważną dla przyszłości Rzeczypospolitej, także z punktu widzenia jej bezpieczeństwa –  powiedział prezydent. Wskazał m.in., że CPK przyczyni się też do wzrostu bezpieczeństwa militarnego, umożliwiając np. lądowanie odpowiednio dużych samolotów transportowych sojuszników.

Jako kolejną kwestię do omówienia na posiedzeniu Rady prezydent wskazał proces modernizacji wojska, w tym przede wszystkim modernizacji technicznej. Jak mówił, chodzi z jednej strony o realizację już zawartych w tym obszarze umów, ale także prace nad zawarciem kolejnych kontraktów zbrojeniowych, a także nad zwiększeniem liczebności wojska.

– Z ważnych tematów - chciałem też rozmawiać o rozwoju polskiej infrastruktury portowej, o planach, które są, których realizacja jest w tej chwili - można powiedzieć - zapoczątkowana. Chciałem rozmawiać (...) także o rozwoju farm wiatrowych, przede wszystkim tych offshorowych na Morzu Bałtyckim – powiedział prezydent.

Rada Gabinetowa - rząd obradujący pod przewodnictwem prezydenta - zwołana została pierwszy raz od zaprzysiężenia nowego rządu w grudniu ub.r.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Andrzej Duda (P), premier Donald Tusk (C) i wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz (L) na posiedzeniu Rady Gabinetowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka