fot. NBP
fot. NBP

Konflikt w NBP o pieniądze. Związkowcy murem za nagrodzonymi pracownikami

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Konflikt w NBP między członkiem zarządu Pawłem Muchą a szefem NBP prof. Adamem Glapińskim coraz bardziej się zaostrza. Mucha, członek zarządu banku, krytykuje działania prezesa Glapińskiego. Ostatnio Mucha zgłaszał wątpliwości ws. nagród prezesa NBP dla pracowników. W ich obronie stanęły związki zawodowe w NBP.

Paweł Mucha kwestionuje wysokość nagród dla pracowników NBP

Do mediów wyciekł e-mail członka zarządu Narodowego Banku Polskiego Pawła Muchy, w którym wyraził zaniepokojenie ws. wydania dodatkowych 4,6 mln zł na nagrody w banku centralnym, za co miał odpowiadać Adam Glapiński.

Mucha pisze, że w sprawie tej zgłaszał wątpliwości na posiedzeniach Zarządu, a także "głosował przeciw i wniósł zdanie odrębne do uchwały zarządczej Zarządu NBP z dnia 30 sierpnia 2023 r.

wiązki Zawodowe działające w Narodowym Banku Polskim z niepokojem przyjęły ponowne pojawienie się w przestrzeni medialnej informacji, dotyczących naszej Instytucji, tym razem wynagrodzeń pracowników NBP".

Mucha wnosi też "o podanie kwot nagród i premii przyznawanych przez Prezesa NBP, a także przyznanych przez Prezesa NBP premii i nagród pracownikom NBP, w tym udzielenie wyjaśnień co do rozdysponowania dodatkowych środków w wysokości ok. 4,600 tys. zł na zwiększenie funduszu nagród prezesa NBP, do których odnosiła się wyżej wymieniona uchwała".

Związki zawodowe w NBP bronią pracowników - mamy oświadczenie

W tej sprawie postanowiły zabrać głos przedstawiciele związków zawodowych NBP.

"Z przykrością przyjęliśmy informacje medialne, że Pan Paweł Mucha, Członek Zarządu NBP jest przeciwny odpowiedniemu wzrostowi wynagrodzeń dla pracowników NBP i ma wątpliwości, co do wysokości przyznawanych przez Prezesa NBP premii i nagród Prezesa dla pracowników NBP' - czytamy w oświadczeniu.

Związkowcy wyjaśniają, że "biorąc pod uwagę rangę i rolę Banku Centralnego, jego zadania i funkcje nałożone, m.in. przez Konstytucję RP, nasz Bank potrzebuje wysokiej klasy specjalistów często o unikalnych kwalifikacjach, którym musi zapewnić konkurencyjne wynagrodzenie, aby zapobiec ich odpływowi do innych instytucji finansowych czy firm komercyjnych".

Dalej czytamy, że "związki zawodowe działające w NBP, co roku występują do Kierownictwa NBP o zabezpieczenie środków finansowych na wzrost wynagrodzeń dla pracowników NBP. W rozumieniu związków zawodowych, Zarząd NBP powinien zapewnić jak najlepsze środki, pozwalające na pozyskiwanie i utrzymanie takich pracowników".

Związkowcy na koniec wyrażają zaniepokojenie, że zostali zmuszeni do tego, by stanąć w obronie spraw pracowników NBP wskutek działań jednego z Członków Zarządu NBP.

image

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka