fot. Bank of England
fot. Bank of England

Nowe pieniądze z Karolem III w Wielkiej Brytanii. Czy trzeba wymienić stare banknoty?

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Poznaliśmy ostateczny termin wejścia do obiegu nowych funtów z wizerunkiem króla Karola III. Będzie można nimi płacić w Wielkiej Brytanii już od 5 czerwca. Czy stare banknoty z wizerunkiem Elżbiety II trzeba będzie wymienić? A co z bilonem, który znajduje się obecnie w użyciu? Zapraszamy do lektury.

Nowe banknoty z Karolem III. Poznaliśmy wzory

Bank Anglii pokazał wzór nowych banknotów już po śmierci królowej Elżbiety II, czyli pod koniec 2022 roku. Na nowych funtach widnieje oczywiście wizerunek króla Karola III. Pieniądze te posiadają podobny wzór graficzny do poprzednich. Bez zmian zostaną też nominały - 5, 10, 20 i 50 funtów.

Zatem wizerunek monarchy to jedyna planowana zmiana. Na odwrotnej stronie biletów płatniczych pozostaną portrety odpowiednio Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

Poznaliśmy też ostateczną datę wejścia tych banknotów do obiegu. Stanie się to już 5 czerwca 2024 roku. Operacja ta uległa opóźnieniu. Pierwotnie wejście nowego pieniądza miało nastąpić już w połowie 2023 r.

Czy trzeba wymienić stare banknoty? Co z monetami?

Informacja o wprowadzeniu nowych banknotów do obiegu w Wielkiej Brytanii zaniepokoiło wielu internautów. Boją się oni, że ich uciułane funty stracą wkrótce ważność. Czy tak się stanie? Nic na to nie wskazuje. Bank Anglii przekazał, że od 5 czerwca pieniądze z wizerunkiem Karola i Elżbiety będą jednocześnie w obiegu.

Planowane jest tzw. stopniowe wprowadzanie nowych banknotów do obiegu i wycofywanie starych. Co to oznacza? Nowe pieniądze będą wprowadzane do obiegu wyłącznie w celu zastąpienia tych zużytych i zniszczonych. Dzięki temu wymiana będzie odbywać się płynnie i zostanie ona zakończona w naturalny sposób.

A co z monetami? Tu sytuacja będzie wyglądać podobnie. Bilon z wizerunkiem króla Karola III już trafił do obiegu. Pod koniec 2022 roku do brytyjskich portfeli trafiła pierwsza 50-pensówka z wizerunkiem nowego władcy.

Uspokajamy, że monety z wizerunkiem Karola i Elżbiety będą honorowane w sklepach równolegle.


A co z pozostałymi krajami wspólnoty?

Brytyjski monarcha jest formalnie władcą wielu krajów świata m.in. Kanady czy Australii. Czy w odległych dominiach dawnego imperium brytyjskiego również dojdzie do wprowadzenia nowych pieniędzy?

Taką zmianę planuje Australia. Nowa Zelandia nie zamierza natomiast przeprowadzać rewolucji. Władze tego kraju przekazały, że minie kilka lat od momentu, w którym Karol III pojawi się na nowozelandzkich monetach i banknotach.

MB

Fot. Nowe banknoty z królem Karolem III. Źródło: Bank of England

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka