fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

"Militarna koalicja". Tusk, Scholz i Macron dali wyraźny sygnał Putinowi

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Przywódcy Niemiec, Francji i Polski na szczycie Trójkąta Weimarskiego dali pokaz jedności w sprawie Ukrainy. Wszyscy trzej doszli do porozumienia, że mimo napięć między nimi w związku z zagrożeniem ze strony odradzającej się Rosji, są zgodni, aby zwiększyć zakupy amunicji dla Kijowa.

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego. Tusk i Macron u Scholza w Berlinie

W Berlinie odbyły się w piątek rozmowy w formacie Trójkąta Weimarskiego z udziałem: premiera Donalda Tuska, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Na wspólnej konferencji prasowej Scholz powiedział, że Trójkąt Weimarski jest "bardzo ważnym znakiem naszej jedności". - A jedność jest tak ważna, nasze trzy państwa należą do państw udzielających największej pomocy dla Ukrainy w walce przeciwko imperialistycznemu agresorowi - Rosji - pod względem politycznym, wojskowym i finansowym. Stoimy ściśle i niezłomnie u boku Ukrainy - zadeklarował Scholz.

- Jasne jest - wspieramy Ukrainę, jasne jest również - nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją. Naszym wspólnym celem jest i pozostanie zapewnić, aby Ukraina mogła bronić się efektywnie przeciwko rosyjskiej agresji. Na rzecz tego angażują się Niemcy, Francja, Polska, wspólnie z wieloma sojusznikami i partnerami w Europie i zza Atlantyku. I nie ustaniemy w naszym zaangażowaniu - powiedział Scholz.


Zgoda na dalsze militarne wsparcie Ukrainy

Dodał, że piątkowe rozmowy w Berlinie dotyczyły tego jak można jeszcze bardziej wesprzeć Ukrainę.

- Uzgodniliśmy dziś kilka głównych obszarów m.in. od teraz będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym, odnosząc się do szeroko popieranego czeskiego planu zakupu amunicji spoza UE, czemu Francuzi kiedyś sprzeciwiali się ze względu na europejską suwerenność.

- Po drugie rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego, także przez współpracę z partnerami w Ukrainie, po trzecie powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności w celu zakupu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, co po raz pierwszy zostało przedstawione na spotkaniu zwołanym w Paryżu w zeszłym miesiącu - ogłosił Scholz.

Dodał, że po czwarte "również w ramach UE wzmocnimy nasze wsparcie". - W tym celu w tym tygodniu w Brukseli podjęliśmy bardzo ważne decyzje, Europejski Instrument na Rzecz Pokoju otrzyma 5 mld euro, aby świadczyć dalsze wsparcie wojskowe na rzecz Ukrainy w tym roku i aby wzmocnić misję szkoleniową UE - powiedział kanclerz Niemiec.


Polski premier podziękował kanclerzowi Niemiec i prezydentowi Francji, za to, że "bez żadnej zbędnej zwłoki, bez żadnych czasami typowych dla polityki targów czy wahań uznaliśmy, że pomoc dla Ukrainy musi być natychmiastowa i tak intensywna, jak to tylko możliwe". - Chcemy wydać nasze pieniądze, chcemy pomóc na wszystkie możliwe sposoby, tu i teraz, tak, żeby sytuacji Ukrainy w najbliższych tygodniach i miesiącach poprawiła się, a nie pogorszyła - zaznaczył.

Jednocześnie szef polskiego rządu oświadczył: dziś mówiliśmy jednym głosem o sprawach bezpieczeństwa naszego kontynentu, a to wszystko w kontekście wojny w Ukrainie. "Mamy identyczne zdanie, jeśli chodzi o ocenę tego, kto jest agresorem. Pomoc dla Ukrainy musi być natychmiastowa" - dodał.

Również prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił po spotkaniu: "Mamy spójne podejście do konfliktu w Ukrainie. Nigdy nie będziemy podejmować żadnych inicjatyw dążących w stronę eskalacji" - zaznaczył.  - To poważny moment. Nadchodzi nowa era, a my tam będziemy. A fakt, że nasza trójka jest zjednoczona w tym dniu, zdecydowana z taką samą jasnością co do sytuacji na Ukrainie i zdeterminowana, by nigdy nie pozwolić Rosji wygrać i wspierać naród ukraiński do końca, jest siłą dla nas, naszych narodów, naszego bezpieczeństwa i naszej Europy - dodał.

Tusk zaprosił do Polski Macrona i Scholz

Trzej przywódcy potwierdzili również poparcie dla przekazania Ukrainie nadzwyczajnych zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone opowiadają się za przejęciem aktywów i obawiają się, że zyski w wysokości 3 mld euro nie zrobią prawie nic, aby wypełnić lukę w finansowaniu w wysokości 60 mld USD, jeśli amerykańscy Republikanie zablokują amerykański pakiet pomocowy.

Zagraniczne media zwracają uwagę, że to było spotkanie trzech militarnych potęg Europy i miało być wyraźnym sygnałem wysłanym Moskwie.

Polski premier poinformował, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron przyjęli jego zaproszenie, by odwiedzić Polskę wczesnym latem. - Będziemy was serdecznie witali wczesnym latem i będziemy mieli okazję do podsumowania tego, co zrobiliśmy i do przedstawienia kolejnych wspólnych planów. Jeszcze raz bardzo dziękuję. To jest dobry, nowy początek, nowe otwarcie Trójkąta Weimarskiego. To będzie naprawdę świetny format i wszyscy na tym skorzystają - podkreślił Tusk.

ja


Zdjęcie: Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas konferencji prasowej po spotkaniu nadzwyczajnym szczytu Trójkąta Weimarskiegofot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj także:



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka