Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL
Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Joe Biden oburzony. Prezydent USA w ostrych słowach o Izraelu

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Prezydent USA Joe Biden wyraził we wtorek wieczorem czasu miejscowego oburzenie w związku z zabiciem przez Izrael wolontariuszy World Central Kitchen w Strefie Gazy. Podkreślił jednocześnie, że nie jest to odosobniony przypadek, a Izrael nie robi wystarczająco wiele, by chronić cywilów i pracowników organizacji humanitarnych. Izraelska armia przyznała, że atak na konwój był bardzo poważnym błędem.

Joe Biden potępił atak Izraela na konwój humanitarny World Central Kitchen

„Jestem oburzony i załamany śmiercią siedmiu pracowników humanitarnych World Central Kitchen, w tym jednego Amerykanina wczoraj w Gazie. Oni dostarczali żywność głodnym cywilom w środku wojny. Byli odważni i bezinteresowni. Ich śmierć jest tragedią” - napisał oświadczeniu prezydent.


Zaznaczył przy tym, że ogłoszone przez Izrael dochodzenie w sprawie musi być przeprowadzone szybko, wyniki ogłoszone publicznie, a winni powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Podkreślił też, że poniedziałkowy ostrzał pracowników organizacji humanitarnych „nie jest odosobnionym incydentem”, a obecny konflikt jest jednym z najgorszych w ostatnich czasach, jeśli chodzi o śmierć osób niosących pomoc.

– To jest główny powód dla którego dystrybucja pomocy humanitarnej w Gazie jest tak trudna - bo Izrael nie robi wystarczająco wiele, by chronić pracowników organizacji pomocowych starających się dostarczyć desperacko potrzebnej pomocy cywilom – oznajmił Biden.


"Izrael nie robi też wystarczająco dużo, by chronić cywilów"

Dodał, że Izrael nie robi też wystarczająco dużo, by chronić cywilów, nawet mimo tego że Stany Zjednoczone wielokrotnie przynaglały Izrael do wypracowania mechanizmu rozróżniania operacji Hamasu od działań humanitarnych. Obiecał też, że USA będą w dalszym ciągu dostarczać pomoc Palestyńczykom za pomocą wszelkich dostępnych środków.

– Będę dalej naciskał na Izrael, by robił więcej, aby umożliwić tą pomoc. I mocno naciskamy na natychmiastowe zawieszenie broni w ramach porozumienia dotyczącego zakładników – zadeklarował prezydent USA.

Biden wspomniał też o tym, że we wtorek odbył rozmowę z założycielem WCK Jose Andresem, którego zna osobiście. Poinformował, że przekazał mu kondolencje i wyraził wsparcie dla „nieustępliwych i heroicznych wysiłków, by dostarczać żywność głodnym ludziom na całym świecie”.

Izraelska armia: To był poważny błąd

Izraelska armia przyznała w nocy z wtorku na środę, że popełniła „poważny błąd”, zabijając siedmiu pracowników organizacji World Central Kitchen (WCK) podczas ataku w Strefie Gazy.

To tragiczne wydarzenie „było poważnym błędem” – oznajmił w przekazie wideo szef sztabu armii izraelskiej, generał Herci Halewi, wyrażając głębokie ubolewanie.

„To był błąd, który nastąpił po błędnej identyfikacji w nocy, podczas działań wojennych, w bardzo skomplikowanych warunkach. To nie powinno było się zdarzyć” – podkreślił izraelski generał.

„Z całego serca podzielamy żałobę rodzin (ofiar) i całej organizacji World Central Kitchen” – kontynuował generał Halewi. „Niezależny organ wnikliwie zbada to zdarzenie i przedstawi swoje wnioski w nadchodzących dniach” – zapowiedział wojskowy.

W izraelskim ataku w Strefie Gazy zginęło siedmioro pracowników WCK

W izraelskim ataku w Strefie Gazy zginęło w poniedziałek siedmioro pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen. Do wydarzenia doszło podczas dostarczania przez pracowników dramatycznie potrzebnej pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca. Władze Izraela przyznały się do zabicia, twierdząc że doszło to w wyniku błędnej identyfikacji pracowników WCK.

Polak zabity w rakietowym ostrzale pracowników WCK to Damian Soból z Przemyśla.

Założona w 2010 roku przez znanego amerykańskiego kucharza Jose Andresa World Central Kitchen dostarcza pomoc żywnościową na całym świecie oraz przygotowuje posiłki dla osób potrzebujących. Organizacja podała w zeszłym miesiącu, że wydała w Strefie Gazy ponad 42 miliony posiłków w ciągu 175 dni. WCK poinformowała, że zawiesiła działalność w regionie.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka