fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Miliardy wreszcie popłyną do Polski. KE zaakceptowała pierwszy wniosek o pieniądze z KPO

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy polski wniosek o płatność z KPO w wysokości 6,3 mld euro, czyli 27 mld złotych. Mają to być środki przede wszystkim dla samorządów.

Pierwszy przelew na 27 miliardów już w kwietniu

Pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Polska złożyła w połowie grudnia 2023 r., 1,5 roku od akceptacji przez KE polskiego Planu. W lutym Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na 6,3 mld euro. Komisja informowała także, że kwota ta to 10,5 proc. środków polskiego Krajowego Planu Odbudowy, a składają się na nią 2,69 mld euro grantów i 3,63 mld euro pożyczek. 

Jak poinformowała na platformie X szefowa ministerstwa funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz "czekamy już tylko na przelew", który do Polski powinien dotrzeć 15 kwietnia.


"Mamy to! Pierwszy wniosek o płatność z KPO na 27 mld zł formalnie i oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską. Nadchodzi czas inwestycji w Polskę!" - napisał marszałek Szymon Hołownia.

Europoseł Andrzej Halicki poinformował, że są to środki przede wszystkim dla samorządów.

"Rusza „Fundusz Odbudowy” Polski nie tylko po pandemii, ale głównie po PiSie" - ucieszył się europoseł Łukasz Kohut.

Na co pójdą pieniądze z pierwszej transzy środków z KPO

Jak podała wcześniej KE, w kwocie 6,3 mld euro przewidziano 1,4 mld euro dla rolników na zwiększenie konkurencyjności ich produkcji. Środki te obejmują również finansowanie wsparcia opieki nad dziećmi, poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie odporności i konkurencyjności gospodarki.

Jeszcze w tym roku rząd w Warszawie ma złożyć kolejne wnioski na wypłatę pieniędzy. Pełczyńska-Nałęcz mówiła w czwartek na antenie radia TOK FM, że "naszą ambicją jest złożenie tuż, tuż po wakacjach (...) drugiego i trzeciego".

Szefowa MFiPR podkreśliła, że środki z KPO już są wydawane; 1,5 mld zł przeznaczono na program "Czyste Powietrze", na wsparcie żłobków, na laptopy dla nauczycieli, czy na szerokopasmowy internet.


Środki trzeba wykorzystać do 2026 roku

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). Pieniądze te trzeba wykorzystać do końca 2026 roku. Spłata pożyczek zakończy się nie później niż po 30 latach, tj. do 2058 r.

Pod koniec kwietnia Rada Ministrów zamierza przyjąć pakiet renegocjacyjny KPO, który następnie zostanie przesłany do Komisji Europejskiej. Konsultacje publiczne zrewidowanego KPO już trwają, a 8 kwietnia ma odbyć się wysłuchanie publiczne. Konsultacje potrwają do 15 kwietnia. W ramach aktualizacji KPO zrezygnowano m.in. z podatku od samochodów spalinowych i jest to obecnie "bardzo asertywnie" przez resort funduszy negocjowane z UE. Rewizja obejmuje 11 z 55 reform (8 z części grantowej i 3 z części pożyczkowej) oraz 22 z 56 inwestycji (14 z części grantowej i 8 z części pożyczkowej KPO).

ja

Na zdjęciu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka