fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Celebrytki krytykują komunie święte. "Szlag mnie trafia na te małe polskie wesela"

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 239
Już niedługo odbywać się będą pierwsze komunie święte. W całej Polsce z tej okazji organizowane będą tysiące hucznych imprez, a wiele dzieci przystępujących do sakramentu zostanie obsypanych przez bliskich górą drogich prezentów. Nowoczesne "tradycje" związane z komuniami są często głośno krytykowane; swój sprzeciw wobec tego, jak wyglądają obecnie przyjęcia komunijne wyraziły m.in. Martyna Wojciechowska i Joanna Moro.

Komunie stają się świętami konsumpcjonizmu

W połowie maja w polskich parafiach odbywać się będą uroczystości związane z przystąpieniem przez dzieci do pierwszej komunii świętej. Ta piękna tradycja nie tylko pozwala najmłodszym na zapoznanie się z obrządkami kościelnymi, ale i daje możliwość rodzinie na zacieśnienie więzi podczas przyjęć komunijnych.

Przez ostatnie lata jednak coraz głośniej dyskutuje się, czy w niektórych przypadkach imprezy te nie stają się po prostu okazją na pochwalenie się przed resztą gości swoim zapleczem finansowym – nieraz słyszymy o obdarowywaniu pierwszokomunijnych dzieciaków tak drogimi prezentami, jak konsole do gier, quady, drony czy telefony komórkowe.


Znana aktorka krytykuje huczne świętowanie komunii

W dyskusjach przebijają się też głosy krytykujące wyprawianie z okazji pierwszej komunii hucznych bankietów przypominających bardziej wesele niż rodzinną uroczystość. Przed dwoma laty sprawy te poruszyła aktorka Joanna Moro, potępiając niektórych rodziców w ostrych słowach.

– Szlag mnie trafia na te małe polskie wesela. Jak wy odbieracie ten czas komunijny w dzisiejszych czasach? Wiem, że niestety często dochodzi później do porównań między dziećmi, kto, ile, gdzie i w ogóle – napisała aktorka na Instagramie tuż po wyprawieniu do komunii własnego syna.

Do krytyki dołączyła się Wojciechowska

Teraz inna z gwiazd wielkiego formatu postanowiła wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na temat komunii świętych. Martyna Wojciechowska opisała w ostatnim wywiadzie inny, wcześniej rzadko poruszany problem – alkohol na imprezach komunijnych. Podróżniczka nie ukrywała swojego oburzenia na fakt, że wiele polskich rodzin podczas przyjęć poświęconych najmłodszym spożywa przy okazji napoje alkoholowe. Jak wytłumaczyła w rozmowie z "Jastrząb Post", dorośli powinni dawać dzieciakom lepszy przykład.

– Na imprezach, na których są dzieci, które są dla dzieci - a to przecież jest ich święto, ich dzień, absolutnie nie powinno być alkoholu. Jeśli chcemy myśleć o nowym pokoleniu, które wybiera bardziej zdrowe nawyki, to przykład powinien iść z góry. Wychowujemy dzieci nie przez to, co im mówimy, ale przez to, jak się zachowujemy. Więc dla mnie zdecydowanie "nie" – opisała swój punkt widzenia Wojciechowska.

Salonik

Fot. Dziewczynka na komunii świętej, zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości