mObywatel. Fot gov.pl
mObywatel. Fot gov.pl

Miliony Polaków zagrożonych karą finansową. Należy spełnić ważny obowiązek

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty. Wnioski należy składać przez Internet lub osobiście w urzędzie. Za nieposiadanie dokumentu grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. złotych lub kara pozbawienia wolności.

3 mln wniosków o nowy dowód osobisty 

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty. Liczba dokumentów, które utracą ważność przekracza dwa miliony - reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. "Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.


W przypadku, gdy wniosek składany jest przez Internet, trzeba uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te muszą zostać pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie zainteresowany ma 30 dni od złożenia wniosku przez Internet. Nowy dowód osobisty można odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej.

Zagubienie dowodu należy pilnie zgłosić 

Autorzy komunikatu poinformowali, że zgubienie bądź uszkodzenie dowodu osobistego należy zgłosić jak najszybciej. Można to również zrobić w sieci. W sytuacji, gdy istnieje możliwość, że dowód zostanie odnaleziony, można go czasowo zawiesić i wycofać jego zawieszenie po odnalezieniu dowodu. Z tej usługi mogą skorzystać jedynie osoby, których dowód jest e-dowodem wydanym po 4 marca 2019 roku. Zgłosić należy również zgubienie lub uszkodzenie dowodu osobistego dziecka, podopiecznego lub osoby, której jest się pełnomocnikiem.

Ogromna grzywna

Zgodnie z obowiązującym w Polsce przepisami, każdy pełnoletni obywatel, musi mieć dowód osobisty. W przypadku nie posiadania dokumentu lub też unikaniu jego wymiany, grozi kara ograniczenia wolności lub kara grzywny w wysokości 5 tys. złotych. 

Dowód może mieć też osoba, która nie ma jeszcze 18 lat, np. jeśli chce podróżować za granicę do krajów, w których nie jest wymagany paszport. 

MP

mObywatel. Fot gov.pl

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka