Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Sceny rodem z Meksyku we Francji. Zabili funkcjonariuszy i odbili szefa gangu

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Skala przestępczości we Francji przekroczyła wszelkie granice. Bandytom udało się odbić herszta gangu, którego konwojowali uzbrojeni po zęby funkcjonariusze. W zasadzce zorganizowanej na furgonetkę więzienną w pobliżu Rouen w Normandii zginęło dwóch mundurowych, a trzech zostało rannych.

2 strażników zabitych. "Największa tragedia od 30 lat"

Do ataku doszło przed południem w departamencie Eure w Normandii. Telewizja BFMTV podała, że więzień przewożony w pojeździe zbiegł razem z napastnikami. "Dołożymy wszelkich starań, by znaleźć sprawców tej nikczemnej zbrodni" - oświadczył minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti.

Szef związków zawodowych służb więziennych Sebastien Nicolas ocenił, że jest to największa taka tragedia od 30 lat. Do zabójstw funkcjonariuszy służb więziennych doszło po raz ostatni na początku lat 90. XX w.

Napastnicy zaatakowali konwój dwoma samochodami, jeden z tych pojazdów odnaleziono. Dziennik "Le Monde" podał, że napastników było "wielu", ale ich liczby nie podano.

Do poszukiwań sprawców zmobilizowano setki policjantów i żandarmów - poinformował minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. Jak podaje BFMTV, na terenie departamentu Eure zmobilizowano 200 żandarmów, w tym część z sąsiednich departamentów. Do patrolowania terenu skierowano śmigłowce. Na miejsce udała się jednostka antyterrorystyczna GIGN.


Kim jest zbiegły więzień? To znany herszt gangu

Nieco więcej na temat tego bulwersującego zdarzenia możemy dowiedzieć się z profilów serwisu Wyszehrad 24.

-  4 mężczyzn uzbrojonych w kałasznikowy staranowało więzienną furgonetkę podczas transportu przywódcy gangu z jednego więzienia do drugiego. Przywódcy mafii Mohamedowi ps. „Mucha” udało się uciec - czytamy.

Do opisu dołączono wstrząsające nagranie, które wykonał świadek strzelaniny:

O kompletnej degrengoladzie i znieczulicy tamtejszego społeczeństwa świadczy fakt, że nastolatek nagrywający zdarzenie... śmiał się widząc mordowanych strażników.

- Na Allaha, to wielki napad - komentował wyraźnie uradowany.

MB

Fot. Francuska żandarmeria. Źródło: Pixabay.com


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka