Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Rosyjski sąd konfiskuje aktywa zachodnich banków. W tym budynki i papiery wartościowe

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Rosyjski sąd wydał nakaz zajęcia wartych setki milionów euro aktywów działających w Rosji zagranicznych banków - włoskiego UniCredit i dwóch niemieckich Commerzbank i Deutsche Bank. Wniosek w tej sprawie złożyła rosyjska spółka gazownicza RusChemAlliance - podał w sobotę wymiar sprawiedliwości w Rosji.

Rosja zajmie prawie miliard euro zachodniego majątku

Sąd arbitrażowy w Sankt Petersburgu nakazał 16 maja zajęcie nieruchomości, papierów wartościowych i rachunków w Rosji na kwotę 462,7 mln euro drugiego co do wielkości włoskiego banku UniCredit. Podobna decyzja została podjęta tego samego dnia wobec Deutsche Bank, największego banku niemieckiego. Nakaz zajęcia dotyczy jego nieruchomości, papierów wartościowych i rachunków na kwotę 238,6 mln euro.

Sąd zajął również aktywa Commerzbanku o wartości 93,7 mln euro (101,85 mln dolarów), a także papiery wartościowe i budynek banku w centrum Moskwy.

Banki te były jednymi z poręczycieli w kontrakcie na budowę zakładu przetwórstwa gazu w Rosji z niemiecką firmą Linde, który został rozwiązany z powodu zachodnich sankcji.

Decyzje zostały podjęte na wniosek założonego przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom koncernu RusChemAlliance, który zamierzał wybudować duży zakład przetwarzania i skraplania gazu pod Sankt Petersburgiem.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę koncern stracił swojego partnera – niemiecką firmy Linde, która miała dostarczyć sprzęt do realizacji projektu.


Zachodnie firmy próbują walczyć o swoje mienie. Bezskutecznie

Latem 2023 roku rosyjska spółka złożyła skargę do sądu arbitrażowego w Sankt Petersburgu, żądając od obu banków zapłaty setek milionów euro z gwarancji bankowych, przewidzianych w zobowiązaniach.

"Będziemy musieli zobaczyć, jak rosyjski sąd zrealizuje ten wniosek i ocenić bezpośrednie skutki operacyjne w Rosji" – zareagował Deutsche Bank w komunikacie prasowym. Z kolei UniCredit oświadczył, że "jest świadomy decyzji rosyjskiego sądu" i zapewnił, że "szczegółowo bada" sytuację. Commerzbank nie wydał jeszcze komentarza.

UniCredit, będący wcześniej jednym z europejskich banków najaktywniej działających w Rosji, rozpoczął w maju 2022 r. "wstępne" rozmowy na temat ewentualnej sprzedaży swojej rosyjskiej spółki zależnej, ale projekt utknął w martwym punkcie. Włoski bank jest obecny w Rosji od 2005 roku.

MB

Fot. Moskwa, Rosja. Źródło: Pixabay.com

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka