Pixabay.com
Pixabay.com

Najnowszy sondaż wyborczy. O zwycięstwie mogą zadecydować najmniejsze detale

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 30,8 procent wygrywa wyścig do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Ale partia premiera Donalda Tuska ma tylko niecały punkt procentowy przewagi nad Zjednoczoną Prawicą. Oznacza to, że walka o PE będzie wyjątkowo zacięta.

Sondaż: KO minimalnie wyprzedza PiS

W najnowszym badaniu KO poparło 30,8 procent ankietowanych. Po niecałych dwóch tygodniach od poprzedniego sondażu partii udało się poprawić wynik o 2,5 pkt proc.

Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość. Zjednoczona Prawica może liczyć na 30 procent głosów. Oznacza to niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem z 9 maja, kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego osiągnęła wynik 29,3 procent.


Trwa walka o podium i o 4. miejsce

Zapowiada się też ostra rywalizacja o ostatnie miejsce podium, a nawet o 4. miejsce w wyścigu wyborczym. W końcu w tych wyborach nawet ułamek procenta może zdecydować o mandacie europosła w PE.

Na podium znalazłaby się Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u może liczyć na poparcie 10,1 procent badanych. Jest to jednak spadek w notowaniach w stosunku do poprzedniego badania, w którym na to ugrupowanie zagłosować chciało 12,1 procent wyborców.

Obecnie pierwsze miejsce tuż za podium zajmuje Konfederacja z wynikiem 8,8 procent. To zaledwie 0,7 pkt proc. przewagi nad Lewicą. W obu przypadkach oznacza to utratę poparcia ponieważ w ostatnim badaniu na Konfederację wskazało 9,9 procent badanych, natomiast na Lewicę 9,7 procent.

Polacy krytycznie o starcie posłów i ministrów do PE

Z innego badania tej samej pracowni przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że Polakom nie podobają się listy wyborcze do PE, które są pełne aktualnych posłów i byłych już ministrów kierujących resortami w aktualnej kadencji Sejmu.

Czy takie osoby powinny kandydować w wyborach europejskich? 37,8 proc. uczestników badania odpowiada, że zdecydowanie nie, zaś 14,3 proc. - raczej nie. Odpowiedzi zdecydowanie tak udzieliło 13,6 proc. badanych, a raczej tak - 20,7 proc. Zdania nie ma 13,6 proc. respondentów.

Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono 10 i 11 maja na 1071-osobowej próbie respondentów.

MB

Fot. Budynek Parlamentu Europejskiego. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka