Szkodziła pacjentom, pójdzie do więzienia. Sąd skazał 77-letnią farmaceutkę

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Na siedem lat więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Kielcach byłą aptekarkę Marię C., oskarżoną o wyłudzenie ponad 7,5 miliona złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przez kilka lat fałszywie wykazywała sprzedaż leków, których nigdy nie wydała pacjentom.

Sędzia Kamil Czyżewski z Sądu Okręgowego w Kielcach, podkreślił, że „olbrzymia kwota, która została wyłudzona z NFZ, musiała mieć odzwierciedlenie w wysokości kary. Ta kara nie mogła być niższa, zwłaszcza że działalność ta była długotrwała".  

Długoletni proceder wyłudzeń. Jest wyrok

Według prokuratury była farmaceutka wyłudzała pieniądze z NFZ przez około osiem lat, począwszy od 2010 roku. - Ileż leków musiało zostać dopisanych do tych setek tysięcy recept, żeby taką kwotę przywłaszczyć i zdefraudować?" – zwrócił uwagę i dodał, że Maria C. w początkowej fazie postępowania przyznała się do winy. Mówiła wówczas, że cały proceder miał przynieść korzyść jej rodzinie i bliskim.

- Te oświadczenia brzmiały wiarygodnie. Niestety, oskarżona wycofała się z tych słów. Gdyby nie zeszła z tej drogi, mogłaby liczyć na łagodniejsze zgodne z procedurami potraktowanie – dodał sędzia Czyżewski. - Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie jednoznacznie potwierdził winę oskarżonej, a prokuratura musiała wykonać "tytaniczną pracę", badając poszczególne recepty i dokumentację medyczną. W ocenie sądu oskarżona dopuściła się także przestępstwa z art. 299 kodeksu karnego, czyli prania pieniędzy. 


Sędzia zaznaczył, że przy wymierzaniu kary wziął pod uwagę stan zdrowia 77-letniej byłej farmaceutki, który „bez wątpienia nie jest idealny, wręcz daleki od dobrego". Ostatecznie Maria C. została skazana na karę łączną siedmiu lat więzienia i 100 tys. zł grzywny. Ma także naprawić szkodę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli zwrócić przeszło 7,5 mln zł.

77-letnia Maria C. była kierownikiem i współwłaścicielem apteki w Sandomierzu oraz punktu aptecznego na Podkarpaciu. Farmaceutkę oskarżono o sporządzanie fałszywych dokumentów zawierających recepty na leki, które nie były wydawane pacjentom. Leki te miały wysoką refundację. Maria C. wyłudziła w ten sposób ponad 7,5 mln zł. Śledczy ustalili, że proceder trwał od lipca 2010 do kwietnia 2018 roku. Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżona nie pojawiła się w sądzie. 

Grupa farmaceutów wyłudzała pieniądze 

W ubiegłym roku w odrębnym postępowaniu sąd skazał wspólników Marii C. – Pawła C. i Agnieszkę C. Zostali oni uznani za winnych prania pieniędzy wyłudzonych z NFZ. Sąd Okręgowy w Kielcach wymierzył im kary roku i 10 miesięcy więzienia oraz grzywny po 40 tys. zł. Sąd nakazał im również zwrócić solidarnie z Marią C. ponad 7,5 mln zł wyłudzonych z NFZ.

Przypadki wyłudzeń pieniędzy z NFZ zdarzają się regularnie. Kilka lat temu Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzenie środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu refundacji leków. Chodzi o kwotę 4,3 milionów złotych. Sprawcy wykorzystywali m.in. recepty in blanco, recepty bez daty wystawienia, czy danych pacjenta . Na innych, prawidłowo wypełnionych, do spisu leków dobijali inne medykamenty, za które dostawali refundacje. Jeszcze inne blankiety przerabiali, zmieniając ilość przepisanego przez lekarza środka leczniczego. To tylko niektóre z metod oszustwa, a takich śledczy dopatrzyli się ok. 30 przestępczych „sztuczek”. 


Fot. apteka/Pixabay

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo