Unijna dyrektywa Single Use Plastic. Fot. Salon24 ©
Unijna dyrektywa Single Use Plastic. Fot. Salon24 ©

Nowy pomysł Unii doprowadza ludzi do szału. Co można zrobić z irytującymi nakrętkami?

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
W myśl unijnej dyrektywy Single Use Plastic producenci napojów zmuszeni są do przytwierdzania korków do butelek. Pomysł jest bardzo krytykowany, ponieważ wiele osób uważa, że utrudnia napicie się wody. Co w momencie, gdy nakrętka zostanie oderwana? Resort klimatu spieszy z wyjaśnieniem.

Nakrętki przytwierdzone do butelek. Pomysł UE 

Nakrętki przymocowane do butelek rozwścieczyły wiele osób. Pomysł wdrażany jest sukcesywnie przez producentów napojów. Nie jest to jednak ich wymysł, a zarządzenie wprowadzane przez Unię Europejską. Dokładnie chodzi o dyrektywę Single Use Plastic, która ma ograniczyć wpływ niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Nowe prawo zakłada, że od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej muszą być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju niezależnie od tego czy jest on w butelce, czy kartonie.

Podstawowe założenie jest takie, że przytwierdzona nakrętka się nie zgubi i trafi do recyklingu razem z butelką lub kartonem. Do tej pory zakrętki często zanieczyszczały środowisko, a ich niewielkie rozmiary powodowały, że mogły być zjadane np. przez zwierzęta.


Resort klimatu mówi, co zrobić z oderwaną nakrętką 

Osoby, którym nie podoba się pomysł UE i twierdzą, że przeszkadza on w spożywaniu napojów, często odrywają nakrętki. Stąd też portal biznes.interia.pl wysłał zapytanie do resortu klimatu, co należy zrobić z oderwanym korkiem. – Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce. Linie recyklingu butelek PET są przygotowane do jej dalszej obróbki – wytłumaczono. 

Strona rządowa dodaje, że nieprzymocowana zakrętka może w sortowni trafić do frakcji drobnych, a to spowoduje utratę materiału nadającego się do recyklingu. 

Kolejny nowy obowiązek przedsiębiorców w UE

W myśl unijnej dyrektywy SUP, wprowadzona zostanie również ustawa o systemie kaucyjnym od stycznia 2025 r. przedsiębiorcy będą zobowiązani do selektywnej zbiórki opakowań. Systemem kaucyjnym, jak wskazuje ustawa, objęto butelki plastikowe do 3 l, szklane do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l, a zbiórka opakowań będzie prowadzona w sklepach powyżej 200 m2 powierzchni sprzedażowej. Do każdego z opakowań naliczana będzie kaucja w wysokości 50 gr, którą zapłaci konsument. 

Firmy obawiają się jednak wdrożenia systemu kaucyjnego. Tylko 15 proc. badanych firm zdecydowanie potwierdziło, a 60 proc. raczej potwierdziło swoje przygotowanie do terminowej realizacji założeń systemu kaucyjnego – wynika z badania PIE (grudzień 2023 r., na pytania odpowiadały tylko firmy, które stwierdziły, że obejmie je system kaucyjny). 15 proc. firm uznało, że prawdopodobnie nie będzie to możliwe, a 10 proc. firm nie potrafiło określić swojego stanowiska w tej sprawie. 

Dwie trzecie firm uznało, że ważnym problemem związanym z realizacją ustawy kaucyjnej mogą być zbyt wysokie koszty wprowadzenia proponowanych rozwiązań. Po 54 proc. firm uważa, że zapisy ustawy kaucyjnej są dla nich niejasne oraz że mogą mieć problemy z prowadzeniem wymaganej sprawozdawczości. Połowa przedsiębiorców sądzi, że jest za mało czasu na wprowadzenie zasad ustawy kaucyjnej, a 40 proc. firm obawia się technicznych problemów ze zbieraniem butelek PET.

MP

Unijna dyrektywa Single Use Plastic. Fot. Salon24 ©

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości