Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Putin chce zawieszenia broni. Skąd taka decyzja?

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 119
W piątek agencja Reuters podała, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy wstrzymać wojnę na Ukrainie w drodze wynegocjowanego zawieszenia broni. Miałoby ono obecnych liniach frontu. Reuters powołuje się na cztery rosyjskie źródła, które twierdząc, że w razie odmowy Ukrainy i Zachodu Putin będzie walczyć dalej.

"Putin jest gotów do zamrożenia wojny"

Trzy źródła zaznajomione z dyskusjami w otoczeniu Putina podały w rozmowie z Reutersem, że doświadczony rosyjski przywódca wyraził frustrację wobec małej grupy doradców w związku z - jego zdaniem - wspieranymi przez Zachód próbami utrudniania negocjacji oraz decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wykluczeniu Rosji ze szwajcarskich rozmów.

„Putin może walczyć tak długo, jak trzeba, ale jest także gotowy na zawieszenie broni i zamrożenie wojny” – przekazało Reutersowi wysokiej rangi źródło rosyjskie. To osoba, która ma wiedzę na temat rozmów na najwyższym szczeblu w Kreml.

Reuters rozmawiał łącznie z pięcioma osobami, które współpracują lub współpracowały z Putinem na wysokich stanowiskach w świecie politycznym i biznesowym. Piąte źródło nie komentowało zamrożenia wojny na obecnych frontach.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na prośbę o komentarz powiedział, że szef Kremla wielokrotnie dawał jasno do zrozumienia, że ​​Rosja jest otwarta na dialog, aby osiągnąć swoje cele, twierdząc, że kraj nie chce „wiecznej wojny”.

Bluff Putina? Rosja trwale przestawia się na gospodarkę wojenną

Czy można wierzyć słowom Kremla? Zdaniem ekspertów powołanie w zeszłym tygodniu ekonomisty Andrieja Biełousowa na stanowisko ministra obrony Rosji odbierane jest jako trwałe przestawienie rosyjskiej gospodarki na tryb wojenny w celu wygrania przedłużającego się konfliktu.

W dodatku Rosja utrzymuje presję na polu bitwy i w ostatnich tygodniach czyni postępy na polu bitwy.

Zdaniem dwóch źródeł Reutersa, powołujących się na rozmowy na najwyższych szczeblach rosyjskiej władzy, Putin jest zdania, że ​​dotychczasowe zyski w wojnie wystarczą, aby ogłosić wobec rosyjskiego narodu zwycięstwo.


Putin obawia się powszechnej mobilizacji w Rosji?

Z kolei trzy źródła podały, że Putin zdawał sobie sprawę, że wszelkie nowe, znaczące postępy będą wymagały kolejnej ogólnokrajowej mobilizacji. A tego Putin by nie chciał. Jedno ze źródeł, które zna rosyjskiego prezydenta, twierdzi, że jego popularność spadła po pierwszej mobilizacji we wrześniu 2022 r. Sondaże miały wówczas pokazać, że popularność Putina spadła o kilka punktów.

Perspektywa zawieszenia broni i rozmów pokojowych wydaje się obecnie odległa.


Zełenski: Pokój na warunkach Putina nie jest rozwiązaniem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie powtarzał, że pokój na warunkach Putina nie jest rozwiązaniem. Zapowiedział odzyskanie utraconych terytoriów, w tym Krymu, który Rosja zaanektowała w 2014 r. W 2022 r. podpisał dekret, który formalnie uznał, że jakiekolwiek rozmowy z Putinem są „niemożliwe”.

Jedno ze źródeł Reutersa twierdzi, że do porozumienia nie dojdzie, dopóki Zełenski będzie u władzy, chyba że Rosja go ominie i nie podpisze porozumienia z Waszyngtonem. Jednak sekretarz stanu USA Antony Blinken w zeszłym tygodniu w Kijowie powiedział reporterom, że nie wierzy, że Putin jest zainteresowany poważnymi negocjacjami.

Ukraina przygotowuje się do rozmów prowadzonych w Szwajcarii w przyszłym miesiącu, których celem będzie ujednolicenie opinii międzynarodowej w sprawie zakończenia wojny. Rozmowy zwołano z inicjatywy Zełenskiego, który stwierdził, że Putin nie powinien w nich uczestniczyć. Szwajcaria nie zaprosiła Rosji.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO / SPUTNIK / KREMLIN POOL 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj119 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka