Fot. Maciej Świrski
Fot. Maciej Świrski

Klęska szefa KRRiT. Przegrał głośny proces z Radiem Zet, a to nie koniec

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Czarne chmury nad Przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciejem Świrskim. Obecne władze chcą postawić urzędnika przed Trybunałem Stanu. Na dodatek lokalne rozgłośnie domagają się od KRRiT milionów złotych. Dzisiaj też gruchnęła informacja, że Świrski przegrał głośny proces z Radiem Zet.

Maciej Świrski przegrał proces z Radiem ZET

Przypomnijmy, że 11 sierpnia 2023 roku Przewodniczący KRRiT nałożył na Radio Zet najwyższą w historii polskiej radiofonii karę w wysokości 476 tys. zł. Poszło o rzekomą dezinformację, którą rozgłośnia opublikowała w związku z przejazdem prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego przez Polskę. Dziennikarze przekazali, że Amerykanie nie zwrócili się w tej sprawie do polskich służb i działali na własną rękę.

Świrski arbitralnie uznał, że informacja podana przez Radio ZET to fałszywka sprzeczna „z prawem, polską racją stanu i dobrem społecznym”, nie przedstawiając na to żadnych dowodów.

Sąd jednak nie zostawił suchej nitki na decyzji urzędnika i uznał, że kara została nałożona bezprawnie.

"Sąd potwierdził zasadność naszego odwołania. Organ dokonał błędnej wykładni przepisów ustawy o radiofonii i telewizji. Sąd potwierdził, że nie można uznać informacji podanej w serwisie informacyjnym Radia Zet za „propagowanie działań sprzecznych z prawem”, za co próbowano nałożyć karę. Przewodniczący KRRiT nie udowodnił też, że informacje podane w audycji były „oczywiście nieprawdziwe”- stwierdził po wyroku pełnomocnik Radia Zet, adwokat Krzysztof Misarko z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.


Lokalne rozgłośnie wypuściły spot uderzający w KRRiT

Tymczasem uszyła wspólna kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.

"Chcemy, żeby słuchacze zrozumieli o co chodzi z depozytami sądowymi i blokowaniem środków przez Pana Świrskiego. To on jest antybohaterem tej opowieści, bo pod przykrywką ochrony mediów publicznych, tak naprawdę je niszczy - nie przekazując abonamentu" - podkreśliła redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia, cytowana na stronie rozgłośni.

Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach są emitowane po serwisach o godz. 8, 9 oraz 15 i 16. "Z komunikatów słuchacze dowiadują się dokładnie na co jest przekazywany abonament - na misyjny program" - czytamy na stronie Radia Katowice.

"Będziemy je emitować do skutku, czyli do dnia, w którym ostatnia rozgłośnia regionalna dostanie blokowane przez Pana Świrskiego pieniądze" - dodaje redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Cezary Wojtczak.

17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia od początku roku nie otrzymuje pieniędzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. "Kwota, którą blokuje obecnie Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to już ponad 80 milinów złotych" – poinformowały regionalne rozgłośnie publiczne.

Jak informuje Press.pl, na antenach regionalnych rozgłośni publicznych emitowane są dwie wersje komunikatów. Pierwszy zaczyna się od zdania: "4 sekundy ciszy potrafią zabić najlepszy program radiowy! zabija także… brak pieniędzy", po czym są cztery sekundy ciszy i następnie pada informacja: "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego abonamentu. To Wasze pieniądze, dzięki którym powstaje misyjny program! Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szkodzi rozgłośniom i słuchaczom! Bez tych pieniędzy nie będzie nas… dla Was!".


Lokalne radia żądają pieniędzy od KRRiT. Świrski stanie przed Trybunałem Stanu?

Z kolei 12 kwietnia Polskie Radio informowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłat. Chodzi o blisko 73 mln zł wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu. Likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher informował niedawno, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego.

9 maja ówczesny szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że do Sejmu trafił wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że uzasadnienie tego wniosku liczy 50 stron.

MB

Fot. Maciej Świrski. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura