Polski satelita EagleEye przed podróżą do USA. Fot. Facebook/ Creotech Instruments SA
Polski satelita EagleEye przed podróżą do USA. Fot. Facebook/ Creotech Instruments SA

Polski satelita jest już w Stanach. Ostatnie testy przed lotem w kosmos

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Polski satelita EagleEye, zbudowany przez Creotech Instruments dotarł już do bazy kosmicznej Vandenberg Space w Kalifornii (USA). Satelita polskiej firmy przechodzi ostatnie testy przed planowanym wystrzeleniem w przestrzeń kosmiczną z rakietą Falcon 9 (Space X).

Polski satelita EagleEye jest już w USA. Wkrótce poleci w kosmos

Polski satelita EagleEye został przetransportowany do kalifornijskiej bazy Vandenberg Space Force Base – podał Creotech Instruments. Do USA przesłał go operator misji kosmicznej Exolaunch GmbH.

EagleEye przechodzi ostatnie testy funkcjonalne przed integracją z rakietą Falcon 9. Wystrzelenie satelity w przestrzeń kosmiczną zaplanowano na połowę 2024 roku. Ostateczna data startu zostanie podana przez firm SpaceX.

– Satelita EagleEye pomyślnie dotarł do bazy Space Force Base w Kalifornii, wszystkie procedury transportowe zostały zakończone. I to tutaj w Vandenberg już wkrótce zostaną przeprowadzone ostatnie testy funkcjonalne przed integracją z satelitą SpaceX. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Niedługo będziemy świadkami przełomowej misji, ważnej nie tylko dla nas, ale także dla całej branży kosmicznej w Polsce - mówi prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona.


EagleEye to największy i najbardziej zaawansowany polski satelita

Warto podkreślić, że EagleEye to największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zbudowany przez CI na autorskiej platformie HyperSat. Jest wyposażony w teleskop firmy Scanway, który pozwoli robić zdjęcia powierzchni Ziemi.

Fotografie będą wykonane w pasmach widzialnych oraz bliskiej podczerwieni. Urządzenie ma silnik, który pozwoli na obniżenie orbity z 510 km do 350 km. Umożliwi to uzyskanie bardzo szczegółowych zdjęć.

– Nasza dotychczasowa współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną oraz firmą SpaceX pozwoliła nam zdobyć doświadczenie i praktyczną wiedzę. Możemy teraz efektywnie realizować w przyszłości kolejne projekty i dzielić się know-how z innymi podmiotami sektora kosmicznego w Polsce – wskazuje kierownik misji EagleEye Marcin Mazur.


EagleEye w kosmos z misją SpaceX

Na fejsbukowym profilu Creotech Instruments opublikowano zdjęcia jeszcze sprzed transportu Orlego Oka do USA. 


Głównymi akcjonariuszami Creotech Instruments są: Agencja Rozwoju Przemysłu (10,40 proc.) Katarzyna Kubrak, Paweł Kasprowicz i Grzegorz Brona (dysponują po 10,15 proc. każdy) oraz OFE Allianz Polska (9,83 proc.).

Creotech Instruments jest od 2022 r. notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


KW

Źródło zdjęcia: Polski satelita Eagle Eye przed podróżą do USA. Fot. Facebook/ Creotech Instruments SA

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie