Czarne chmury nad projektem elektrowni atomowej w Koninie. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Czarne chmury nad projektem elektrowni atomowej w Koninie. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne

Impas w energetyce. Budowa elektrowni atomowej w Koninie wstrzymana?

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Koninie mogą zostać wstrzymane. Ostateczne losy projektu będą zależeć od ustaleń w trójkącie: Polska, Korea, Zygmunt Solorz - czytamy w czwartkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Projekt elektrowni atomowej PGE PAK może zostać zamrożony

Jak informuje „DGP”, projekt budowy elektrowni jądrowej przez Polską Grupę Energetyczną i należący do Zygmunta Solorza ZE PAK we współpracy z koreańskim koncernem KHNP może zostać zamrożony. Taki komunikat według Polityki Insight miały przekazać partnerom władze PGE na zeszłotygodniowym posiedzeniu rady nadzorczej PGE PAK. ZE PAK zakładał inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy. SMR to technologia małych reaktorów modułowych


"Kluczowe są polityczne decyzje"

„Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie analizy projektu. Jego struktura i sposób organizacji zostały zdeterminowane przez poprzedni rząd. Realizacja tak kluczowego projektu infrastruktury energetycznej musi być wpisana w całościową strategię rządu, dotyczącą rozwoju i docelowego modelu segmentu energetyki jądrowej w naszym kraju. Tak ważnych i krytycznych dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji nie można realizować z pominięciem całościowej strategii rządu w tym zakresie. Kluczowe są więc polityczne decyzje i to rząd określi, które projekty i w jakich lokalizacjach będą przedmiotem dalszych, szczegółowych analiz technicznych” – zakomunikowało w odpowiedzi na pytanie gazety biuro prasowe spółki.

„DGP” wskazuje, że prace nad strategicznymi dokumentami dotyczącymi energetyki potrwają jeszcze wiele miesięcy. „Uzależnienie decyzji o projekcie jądrowym od tego typu rozstrzygnięć może więc oznaczać zawieszenie inwestycji na kołek. A czarne chmury zbierały się nad nim od dłuższego czasu. Dystansował się do tego projektu m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando w rozmowie z DGP” - czytamy.


PGE zależy na kontynuowaniu inwestycji

Według rozmówców gazety, PGE zależy na kontynuowaniu inwestycji. „W PGE jest świadomość, że dla tej firmy to jest jedno ze strategicznych przedsięwzięć, decydujące o jej pozycji czy wręcz istnieniu na mapie energetycznej Polski” – uważa osoba zbliżona do grupy, cytowana przez „DGP”.

Jak podaje gazeta, wskazywanym argumentem za kontynuowaniem projektu jest też jego osadzenie w szerszych interesach polsko-koreańskich, obejmujących m.in. zakupy zbrojeniowe.

„W realiach krajowej polityki obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych” - zauważa „DGP”.

KW

Źródło zdjęcia: Czarne chmury nad projektem elektrowni atomowej w Koninie. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka