Michnik, Wałęsa i Frasyniuk znów razem. "Ojczyzna jest na zakręcie"

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 165
Lista 56 sygnatariuszy apelu popierającego Rafała Trzaskowskiego zawiera wiele nazwisk byłych opozycjonistów w PRL. Adam Michnik, Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk czy Seweryn Blumsztajn wzywają do zagłosowania na kandydata KO, bo - ich zdaniem - Polska "znalazła się na zakręcie" i grozi jej wygrana prawicy. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń dnia.

Wałęsa, Michnik i inni apelują: głosujmy na Trzaskowskiego 

Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Adam Michnik, Juliusz Braun i kilkadziesiąt innych osób związanych z opozycją PRL wezwało Polaków do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. W podpisanym przez 56 osób apelu piszą, że "ojczyzna znalazła się znów na zakręcie", a wybór kandydata KO to szansa na kontynuację prozachodniego kursu Polski i umocnienie demokracji.

Sygnatariusze listu, określający się jako twórcy „Solidarności” i działacze antykomunistycznego podziemia, podkreślają, że Trzaskowski to polityk "uczciwy, rzetelny, zakorzeniony w europejskiej wspólnocie" i przeciwwaga dla "nieuczciwych i autorytarnych rządów Kaczyńskiego".

"Głosujmy na kandydata, który jest gwarantem państwa praworządnego, uczciwego, rzetelnego (...). Wierzymy w mądrość i odwagę Polek i Polaków" – zakończono apel.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Taylor, Bogdan Lis, Barbara Labuda, Andrzej Seweryn, Helena Łuczywo, Grażyna Staniszewska, Waldemar Kuczyński i Janusz Onyszkiewicz. 


Tusk: nie będzie taniego prądu bez inwestycji offshore

Premier Donald Tusk podczas wizyty w fabryce Baltic Towers w Gdańsku zapowiedział, że dostępna i tania energia elektryczna będzie możliwa tylko przy dużych inwestycjach w morską energetykę wiatrową. Zakład w Gdańsku, określony przez Tuska jako największa i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie, ma odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej.

Szef rządu zaznaczył, że „polski offshore” to strategiczny kierunek i zapowiedział zwiększenie krajowego wkładu w produkcję komponentów dla turbin. Premier odniósł się także do bezpieczeństwa inwestycji, ostrzegając przed rosnącymi zagrożeniami dywersyjnymi ze strony Rosji.

Rumunia: sąd odrzucił wniosek o unieważnienie wyborów 

Rumuński Sąd Konstytucyjny jednogłośnie odrzucił wniosek o unieważnienie wyborów prezydenckich złożony przez lidera skrajnej prawicy George'a Simiona. Simion przegrał w drugiej turze z centrowym burmistrzem Bukaresztu Nicusorem Danem, który zdobył 53,6 proc. głosów. Simion uznał decyzję sądu za „kontynuację zamachu stanu”.

Tymczasem w Warszawie Simion spotkał się z szefem klubu PiS Mariuszem Błaszczakiem, który publicznie podziękował mu za poparcie dla kandydata Karola Nawrockiego.

Trump o wojnie w Ukrainie: Putin nie chce pokoju 

„Wall Street Journal” donosi, że Donald Trump miał podczas rozmowy z europejskimi liderami stwierdzić, iż Władimir Putin "nie chce pokoju, bo myśli, że wygrywa". Mimo to prezydent USA odmówił przyłączenia się do nowego pakietu sankcji na Rosję i zaproponował rozmowy pokojowe na niższym szczeblu w Watykanie.

Trump miał też zbaczać z tematu rozmowy, komentując m.in. niemiecki akcent kanclerza Friedricha Merza i krytykując politykę migracyjną UE. W Kongresie USA rośnie presja, by jednak nałożyć sankcje na Rosję. Aż 81 senatorów podpisało się pod projektem ustawy, lecz głosowanie zależy od woli Trumpa. 


Strzelanina przed siedzibą CIA

Przed siedzibą CIA w Langley w Wirginii doszło do strzelaniny – postrzelono kobietę, która nie zatrzymała się na wezwanie przy bramie wjazdowej. Jak podają media, kobieta przeżyła i została zatrzymana. Nie wiadomo, czy incydent miał związek z wcześniejszym zabójstwem izraelskich dyplomatów w Waszyngtonie.

Iran grozi USA 

Szef irańskiego MSZ Abbas Aragczi ostrzegł, że jeśli Izrael zaatakuje irańskie instalacje nuklearne, to odpowiedzialność poniosą Stany Zjednoczone. W piątek w Rzymie odbędzie się kolejna runda negocjacji nuklearnych USA–Iran. Według CNN izraelski wywiad szykuje się do ataku na irańskie obiekty, choć strona izraelska nie skomentowała tych informacji.  

 

Luka Modrić odchodzi z Realu Madryt

Piłkarskim światem wstrząsnęła informacja o odejściu Luki Modricia po 13 latach z Realem. Chorwat pożegnał się z "Królewskimi" i kibicami za pośrednictwem listu w mediach społecznościowych. Modrić wygrał z hiszpańskim klubem wszystko - w tym 6 Lig Mistrzów i kilka mistrzostw Hiszpanii. Był też triumfatorem Złotej Piłki magazynu "France Football" i plebiscytu FIFA The Best dla najlepszego piłkarza świata w 2018 roku.  


Fot. Rafał Trzaskowski/PAP/Adam Michnik/Lech Wałęsa

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj165 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (165)

Inne tematy w dziale Polityka