Orzeczenie TK: Nowelizacja PiS częściowo niekonstytucyjna

Prezes TK, Andrzej Rzepliński. Fot. PAP
Prezes TK, Andrzej Rzepliński. Fot. PAP

Trybunał Konstytucyjny uznał, że niektóre zapisy nowelizacji PiS ws. TK są niekonstytucyjne. Wśród nich punkt o odebraniu przysięgi od sędziów przez prezydenta w ciągu 30 dni od wyboru.

Nowelizacja PiS

Innym przepisem, uznanym za niekonstytucyjny, jest kwestia wygaszenia mandatu obecnego prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Niezgodny z ustawą zasadniczą jest również przepis ustawy, zezwalający Sejmowi na ponowny wybór trzech sędziów, których kadencja wygasła 6 listopada. Sam tryb nowelizowania ustawy przez PiS był zgodny z prawem, podobnie jak w przypadku projektu PO.

Prezydent przyjął ślubowanie od sędzi Julii Przyłębskiej - piątego członka Trybunału, mianowanego przez PiS w listopadzie.

Zaprzysiężenie sędziów przez prezydenta

- Wstrzymywałem się od przyjęcia ślubowania sędziów, bo uznawałem tamtą próbę za zawłaszczenie polityczne Trybunału. Skutek byłby taki, że poprzednia większość parlamentarna miałaby obecnie 14 z 15 sędziów Trybunału - ocenił Andrzej Duda w środę przed orzeczeniem Trybunału.

- TK nie może oceniać uchwał sejmowych, bo są podejmowane w sprawach indywidualnych. Wyrok Trybunału w żaden sposób nie unieważnia uchwał, wystosowanych przez Sejm - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że w tej kadencji rządzi nowa większość, której zaufali wyborcy, a poprzednia koalicja straciła legitymację społeczną: - Jeżeli ktoś nie chce zasad demokracji, to proszę bardzo, ale ja proszę o wstrzemięźliwość - apelował.

Nowelizację PiS zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego politycy PO, sędziowie KRS, Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Lubię to! Skomentuj196 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale