PiS wróciło do połączenia stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. PO ostrzega: te zmiany są zagrożeniem dla obywateli.
W wyniku zmiany minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został prokuratorem generalnym. Zastąpił na stanowisku Andrzeja Seremeta. Zmiana modelu prokuratury była sztandarowym pomysłem PiS w kampanii wyborczej.
Złe oceny sędziów
- Podczas moich spotkań z ludźmi, jednym z najczęściej poruszanych problemów, były te związane z działaniem wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ludzie mają poczucie, że wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie tych, którzy są poszkodowani, są ofiarami, są słabsi. Wprowadzone zmiany instytucjonalne, by przywrócić poczucie tego, że wymiar sprawiedliwości daje gwarancję bezpieczeństwa, tego, że sądy i prokuratura działają skutecznie, stają się w tej chwili faktem. Będziemy realizować nową formułę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Przywrócimy zaufanie polskich obywateli do wymiaru sprawiedliwości - zapowiedziała wczoraj premier Beata Szydło.
Jej zdaniem, koalicja PO-PSL "wybiła zęby" ważnej instytucji, jaką jest prokuratura. Szefowa rządu podkreśliła, że darzy ministra sprawiedliwości pełnym zaufaniem.
Prokuratura wyjaśni afery
- Wprowadzamy zmianę, by prokuratura nie działała tak, jak np. przy aferze Amber Gold - powiedział na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro. - Ustawa o niezależnej prokuraturze pozbawiła Sejm kontroli nad prokuraturą. Pan Seremet jeżeli nie chciał, nie musiał chodzić do Sejmu i odpowiadać na pytania - tłumaczył.
Jednym z powodów zmian w prokuraturze generalnej, jak tłumaczą politycy PiS, jest właśnie wprowadzenie odpowiedzialności politycznej, jaką ponosi prokurator generalny przed Sejmem. - Nie każdy jest gotów wykonać ciężką pracę, zakasać rękawy. Też będę ciężko pracował - komentował Ziobro podania 150 prokuratorów o przejście emeryturę.
Smoleńsk
Czy PiS wróci do śledztw ws. katastrofy smoleńskiej? Dokładnie za miesiąc nastąpi likwidacja prokuratur wojskowych. NPW była gospodarzem ciągnącego się w nieskończoność postępowania. - Nie od razu Kraków zbudowano. Na pewno za jakiś czas wrócimy do tej sprawy, bo w toku postępowania były nieprawidłowości. Dajcie nam trochę czasu - powiedział Ziobro.
Opozycja krytykuje Ziobrę
Dewiza nowego prokuratora generalnego? Uczciwi nie mają się czego obawiać. - Ci, którzy są uczciwi wobec państwa, nie łamią zasad prawa, mogą czuć się bezpieczni i mogą też mieć przeświadczenie, że wymiar sprawiedliwości będzie stał po ich stronie. A ci, którzy łamią prawo, są nieuczciwi, będą przez ten wymiar sprawiedliwości nie tylko skutecznie ścigani, ale również osądzeni w takim wymiarze, na jaki zasługują - mówił Ziobro.
Połączenie ministra sprawiedliwości z funkcją prokuratora generalnego krytykują politycy PO, którzy wystąpili na konferencji prasowej tuż przed północą, gdy ustawa wchodziła w życie. - To kolejna zła zmiana, która prowadzi do tego, że po raz wtóry w historii w rękach Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości zostanie skupiona bardzo duża władza z bardzo dużym oddziaływaniem na obywateli - stwierdził Borys Budka, minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.
- Źle się dzieje, gdy na czele prokuratury staje osoba, która nigdy w życiu nie prowadziła żadnego postępowania karnego, która edukację zakończyła na etapie zdanego egzaminu prokuratorskiego, ale nigdy zawodu prokuratora nie wykonywała - krytykował ministra sprawiedliwości. Politycy PO przypomnieli o latach 2005-2007, gdy Ziobro miał wgląd do wszystkich akt prokuratorskich i upubliczniał wedle upodobania informacje z postępowań.
Reforma prokuratury
Według nowych przepisów, prokurator generalny będzie zarządzał prokuraturami, wydawał wytyczne i polecenia. Prokuraturę Generalną zastąpi Prokuratura Krajowa, prokuratury apelacyjne zostaną zniesione na rzecz regionalnych. W piątek wygasły kadencje śledczych, powołanych w prokuraturze powszechnej. Ustawa znosi kadencyjność prokuratorów, pełniących funkcje kierownicze. Pion śledczy IPN nie będzie podlegać zmianom. Prokurator Generalny ma obowiązek ujawnić informacje o szczególnie ważnych postępowaniach organom władzy państwowej, ale i innym osobom w szczególnych przypadkach.
Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego krytykował dotychczasowy prokurator generalny Andrzej Seremet, Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury. W poprzednim modelu szef prokuratury był wybierany przez prezydenta, spośród dwóch kandydatów, przedstawionych przez KRS i KRP. Rywalem Seremeta w 2010 roku był Edward Zalewski. Lech Kaczyński wybrał tego pierwszego.
PAP Media
źródło: rmf24.pl, tvn24.pl
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka