Rolę rodziny oraz wartości demokratyczne, na których opiera się polskie państwo, podkreśliła w przemówieniu na Jasnej Górze premier Beata Szydło. Prezydent Andrzej Duda dodał, że ruch Radia Maryja jest inspiracją dla współczesnego chrześcijaństwa.
Premier Beata Szydło oraz kilkoro ministrów z jej rządu uczestniczyło w mszy na Jasnej Górze, która była centralnym punktem dwudniowej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Prezydent Andrzej Duda skierował list do pielgrzymów.
Rodzina i demokracja
Premier w krótkim przemówieniu przed mszą zadeklarowała, że rząd dołoży wszystkich sił, "by każda polska rodzina była pewna, że w Polsce, w naszej ojczyźnie, polskie państwo troszczy się o nią i ma ją za najcenniejszą, za najważniejszą sprawę. Bo to jest bogactwo Polski - polskie rodziny". Beata Szydło powiedziała, że "Polska jest demokratycznym państwem prawa, w którym jest wolna prasa, są wolne media, jest wolność zgromadzeń, wolność słowa; to są wartości, o które Polacy upominali się i walczyli bardzo długo, i tych wartości nie pozwolimy sobie odebrać".
- Polska jest państwem suwerennym i to tutaj w Polsce my sami, Polacy, rozwiązujemy nasze wewnętrzne sprawy, nasze wewnętrzne spory polityczne, i razem budujemy naszą wspólnotę. I musimy też o to się upominać i głośno mówić, bo tak jak my, Polacy, polskie państwo, nie próbuje układać życia innym, tak i my upominamy się o to samo - nie układajcie nam życia, sami sobie świetnie poradzimy – powiedziała szefowa rządu, co zebrani nagrodzili brawami. - Te wartości będą dla nas zawsze busolą w tym współczesnym świecie, w którym zaczyna dominować coraz bardziej poprawność polityczna niż interes narodowy. My takiego świata nie chcemy – dodała.
Nawiązując do swojej obecności na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja, premier powiedziała, że przyjechała także po to, aby – jak mówiła - "pokłonić się i podziękować" środowisku Radia Maryja.
Chrześcijańska tradycja i dziedzictwo dla młodych
Prezydent Duda napisał w liście: -Wokół Radia Maryja powstał prężny ruch społeczno-religijny. Czerpiąc siły z codziennego przeżywania wiary, pokazali państwo, że dziedzictwo 10 wieków polskiego chrześcijaństwa może inspirować także współcześnie.
Prezydent zauważył, że hasło tegorocznej pielgrzymki ("Gdzie chrzest tam nadzieja") kieruje myśli ku przyszłości. - Szczególnie teraz, w przededniu Światowych Dni Młodzieżyw Krakowie, pomyślmy o młodych. O tych, którzy wkrótce staną się dziedzicami wszystkiego, co jest nam najdroższe. Trzeba pomóc im przygotować się do tej roli. Uświadamiać im, że jako naród, który wyrósł z chrześcijańskiej tradycji szacunku do człowieka, powinniśmy wspierać się w trudnych chwilach. Trzeba pokazywać im, czym jest odpowiedzialność, współpraca, uczciwość i warto czynić to odwołując się do doświadczenia rodziny. Bo silnych, lojalnych, kochających się rodzin bardzo Polsce potrzeba. Wierzę, że wszyscy podejmiemy to wezwanie - napisał Duda.
źródło: PAP
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości