Rafał Majka. Źródło: Wikimedia Commons.

Rafał Majka zdobywa olimpijski brąz, Radwańska odpada w I rundzie

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 31

Rafał Majka zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim na 237 km ze startu wspólnego. To pierwszy medal Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Sensacyjnej porażki w turnieju tenisistek doznała Agnieszka Radwańska, która uległa w pierwszej rundzie Chince Saisai Zheng 4:6, 5:7.

Na decydujących kilometrach Majka samotnie prowadził i zmierzał po olimpijskie złoto. Na 4 km do mety przewaga Polaka stopniała z ok. 20 do 9 sekund. Najlepszy góral Tour de France nie wytrzymał tempa dwójki pościgowej i musi zadowolić się olimpijskim brązem. Złoto zdobył Greg Van Avermaet, a srebro Jakob Fuglsang.

Brązowy medal Rafała Majki

Brąz kolarza z Zegartowic jest pierwszym medalem dla polskiej ekipy na brazylijskich igrzyskach, a zarazem dziesiątym w historii olimpijskich startów biało-czerwonych w tej dyscyplinie sportu.To pierwszy indywidualny medal dla Polski w kolarstwie po 36 latach, czyli od medalu Czesława Langa.

Na dorobek polskich kolarzy składa się sześć srebrnych i cztery brązowe medale. To jednocześnie szósty medal przedstawiciela kolarstwa szosowego. Od ostatniego minęło 28 lat. W 1988 roku w Seulu biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km.

Pierwszy w historii medal wywalczyli kolarze torowi - w 1924 roku drużyna była druga w wyścigu na 4 km. W 2008 roku na drugim stopniu podium stanęła Maja Włoszczowska, która jako jedyna wśród medalistów reprezentuje kolarstwo górskie.

Majka miał w sobotę szansę nawet na złoty medal. 11 kilometrów przed metą przewrócili się na zjeździe towarzyszący mu w ucieczce Włoch Vincenzo Nibali i Kolumbijczyk Sergio Henao. Polak prowadził, mając około 20 sekund przewagi nad grupą pościgową. Na płaskim odcinku wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego nie wytrzymał jednak trudów i kilometr przed metą został doścignięty przez dwóch rywali. Na ostatnich metrach nie miał już sił walczyć o zwycięstwo.

Na trasie olimpijskiego wyścigu nasz inny mistrz Michał Kwiatkowski wyraźnie pomógł Rafałowi Majce w przedostaniu się do czołówki. Później Majka szczęśliwie ominął kraksę z udziałem Sergio Henao i Vincenzo Nibali.

Agnieszka Radwańska znów zawodzi na olimpiadzie

Radwańska już po raz trzeci szybko odpada z olimpijskich kortów. W debiucie w 2008 roku Pekinie odpadła w drugiej rundzie, cztery lata później w Londynie przegrała mecz otwarcia. Pochodząca z Krakowa 27-latka w Rio rozstawiona była z numerem czwartym (w rankingu WTA jest piąta), a musiała uznać wyższość młodszej o pięć lat rywalki, dotychczas 64. w świecie.

W drugim secie faworytka z 3:5 doprowadziła do 5:5, ale kolejne dwa gemy padły łupem Chinki.

Dużo lepiej zaprezentowali się debliści. Łukasz Kubot i Marcin Matkowski pokonali utytułowanych reprezentantów Indii Rohanna Bopannę i występującego po raz siódmy w igrzyskach Leandera Paesa 6:4, 7:6 (8-6) awansując do 2. rundy (1/8 finału). Ich rywalami w pojedynku o ćwierćfinał będą w poniedziałek Hiszpanie Roberto Agut Bautista i David Ferrer, którzy okazali się lepsi od Czechów Lukasa Rosola i Radka Stepanka. Kubot ma jeszcze przed sobą start w grze mieszanej, gdyż będzie partnerem Radwańskiej.