Prezent na Dzień Nauczyciela: PO wnioskuje o wotum nieufności dla Zalewskiej

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas II Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, fot. PAP/Maciej Kulczyński
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas II Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, fot. PAP/Maciej Kulczyński

PO zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej. Platforma zarzuca minister, że wbrew nauczycielom i rodzicom forsuje "fatalną" reformę edukacji.

Platforma Obywatelska chce odwołać Zalewską

- To swoistego rodzaju prezent (dla nauczycieli) na Dzień Nauczyciela - powiedział poseł PO Rafał Grupiński. Jego zdaniem, wniosek o wotum nieufności wobec szefowej MEN jest konieczny, aby pokazać, jak wielkim zagrożeniem dla stabilizacji systemu polskiej oświaty i jakości uczenia dzieci jest pomysł reformy edukacji. który Zalewska forsuje wbrew opinii nauczycieli, rodziców i samorządów.

Poseł PO wyraził nadzieję, że wszystkie kluby opozycyjne poprą wniosek Platformy o odwołanie Zalewskiej. Pozytywnie odpowiedziała Nowoczesna. 

- Trudno abyśmy nie poparli wniosku o wotum nieufności, minister Zalewska jest złym ministrem - powiedział Ryszard Petru. Podkreślił, że proponowana przez minister reforma edukacji to chaos podyktowany ideologicznie.

Z kolei Katarzyna Lubnauer zaapelowała do rządu o wycofanie się z reformy edukacji oraz o dymisję minister edukacji.

Nauczycielka Roku 2016 apeluje do minister edukacji ws. gimnazjów: Proszę się jeszcze zastanowić, to są cudowne dzieciaki

źródło TVN24/x-news

Politycy Kukiz'15 mówili, że decyzję o jego ewentualnym poparciu lub nie uzależniają od spotkania Zalewskiej z nauczycielami, które zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek. - Na pewno będziemy chcieli porozmawiać z panią minister. Pani minister spotka się m.in. z nauczycielami na naszą prośbę, będzie się tłumaczyć z tego, co zaplanowała. I decyzję na pewno podejmiemy po takim spotkaniu - zapowiedział Piotr Apel.

PiS: PO nie będzie nam ustalać polityki kadrowej

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek oceniła, wniosek Platformy jest polityczny, ma wprowadzić chaos wśród nauczycieli i rodziców, "i który doprowadzi tak naprawdę tylko i wyłącznie do tego, że powstanie ferment".

- Platforma nie będzie nam ustalała polityki kadrowej i tego, kto będzie w naszym rządzie pracował i kto nas będzie reprezentował, a kto nie. Trudna reforma, którą zamierza przeprowadzić minister Zalewska, to jest reforma, która jest przemyślana, odpowiedzialna i policzalna - powiedziała Mazurek.

Według niej wniosek PO o odwołanie minister Zalewskiej nie ma żadnych szans powodzenia. 

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów. Wniosek ws. wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale