Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
64 obserwujących 3424 notki 7691694 odsłony
Salon24 news, 2 stycznia 2017 r.

Prezydent zawetuje kluczową ustawę? Chodzi o sztandarową obietnicę PiS

4438 5 0 A A A
Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda poważnie zastanawia się nad zawetowaniem ustawy o reformie edukacji. O politycznych planach miał rozmawiać już z Jarosławem Kaczyńskim.

Informację o burzliwej dyskusji prezydenta z prezesem PiS przekazał Piotr Zaremba na łamach portalu wpolityce.pl. Jarosław Kaczyński - według publicysty - wraz ze swoimi współpracownikami, rozważa różne warianty, od planowanego uchwalenia ustawy, reformującej polskie szkoły, po odłożenie jej w czasie.

Reforma edukacji

Minister Anna Zalewska jest przekonana, że likwidacja gimnazjów mogłaby nastąpić już w roku szkolnym 2017/2018. Resort edukacji przygotował podstawę programową, która została w ostatnich dniach skierowana do publicznych konsultacji. Dotyczy ona kształcenia ogólnego dla przedszkola, 8-letniej szkoły podstawowej, szkoły branżowej I stopnia, szkoły specjalnej i placówek policealnych. Anna Zalewska zapewniała, że szkoły płynnie przejdą o systemu 8-letniego, a nauczyciele nie stracą pracy.

ZNP zapowiada strajk generalny, do którego dojdzie prawdopodobnie w marcu, o ile reforma oświaty wejdzie w życie. Związek liczy blisko 200 tys. nauczycieli. Zgoda prezydenta na likwidację gimnazjów może spowodować, że w dniu strajku do szkół nie pójdą dzieci. Otoczenie Jarosława Kaczyńskiego obawia się protestów nauczycieli i namawia prezesa PiS, by pozwolił Andrzejowi Dudzie swobodnie zdecydować, co dalej z reformą.

Ustawa o zgromadzeniach w TK

Na początku grudnia Sejm uchwalił ustawę o zgromadzeniach. Prezydent ostatecznie skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego pod nowym kierownictwem, Julii Przyłębskiej. W Pałacu Prezydenckim narosły wątpliwości wokół: definicji zgromadzeń cyklicznych, niejasności wokół zaskarżeń decyzji o odmowie rejestracji zgromadzenia przez wojewodę i nakaz stosowania nowych przepisów do manifestacji, które już miały miejsce.

Źródło: wpolityce.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka