Jest wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Schetyna kandydatem na premiera

Grzegorz Schetyna, Rafał Grupiński fot.  PAP/Leszek Szymański
Grzegorz Schetyna, Rafał Grupiński fot. PAP/Leszek Szymański

PO złożyła w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna. PO chce, by debata nad wnioskiem odbyła się na początku kwietnia.

Składamy wniosek o wotum nieufności do marszałka, tak jak zapowiadaliśmy, po konsultacjach z partiami opozycyjnymi w Sejmie. Dzisiaj ten wniosek jest formalnie złożony tak, żeby marszałek Marek Kuchciński mógł przeprowadzić debatę i głosowanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli między 5 a 7 kwietnia - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

Poparcie wniosku zadeklarowała Nowoczesna; rządu bronić nie zamierza też PSL. Inicjatywy Platformy nie wesprze Kukiz'15.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Klub PiS dysponuje w obecnej kadencji Sejmu samodzielną większością 234 głosów.

Wotum nieufności nie ma szans powodzenia

Głosowaliśmy wspólnie z PO za odwołaniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i ministra środowiska Jana Szyszki, więc raczej będziemy głosować i za odwołaniem premier Beaty Szydło, mając świadomość, że to nie ma szansy powodzenia - powiedział  lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Musimy tylko zapoznać się z tezami wystąpienia (Schetyny) - powiedział Petru na briefingu w Warszawie. Na uwagę, że można znaleźć je w uzasadnieniu wniosku PO, Petru powiedział, że "tam są tylko negatywne elementy". - Będzie też propozycja pozytywna i chcemy wiedzieć, co tam jest - zaznaczył.

Także  rzeczniczka PiS Beata Mazurek oceniła, że wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu jest bez jakichkolwiek szans na powodzenie -  Platformie zależy na wprowadzeniu chaosu i zamętu - dodała. Mazurek dodała, że PO poprzez swój wniosek "wykreowała niejako na lidera opozycji" swojego szefa Grzegorza Schetynę "stawiając pod ścianą" zarówno PSL jak i Nowoczesną.

Wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło zostanie poddany pod głosowanie albo podczas posiedzenia Sejmu 5-7 kwietnia, albo 19-21 kwietni.

źródło: PAP

KJ

Zobacz także:

Kandydat PO na premiera? Niekoniecznie musi nim być Schetyna

Schetyna przedstawił "gabinet cieni" PO

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj149 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka