Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
68 obserwujących 3552 notki 7978191 odsłon
Salon24 news, 14 kwietnia 2017 r.

Kontrowersyjny Grób Pański w Krakowie. Ciała uchodźców wokół monstrancji

3001 62 0 A A A
Grób Pański u oo. pijarów w Krakowie, fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Grób Pański u oo. pijarów w Krakowie, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie kolejny raz powstał nietypowy Grób Pański. Tym razem instalacja ma symbolizować otchłań morską, w której pływają ciała zmarłych uchodźców.

Grób Pański u pijarów w Krakowie

Ojcowie pijarzy co roku organizują konkurs na aranżację Grobu Pańskiego. Tegorocznym zwycięzcą jest 21-letni Jakub Załaziński. - W moim projekcie nawiązuję do współczesnego problemu wielkiej wędrówki ludów spowodowanej wojnami, a szczególnie skupiam się na upamiętnieniu kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy utonęli w czasie przeprawy zatłoczonymi łodziami przez basem Morza Śródziemnego ku Europie - tłumaczył autor.

PO i PiS dzieli jeden punkt procentowy - wynika z sondażu poparcia dla partii politycznych Kantar Public dla "Gazety Wyborczej". Według badania, gdyby wybory miały odbyć się dziś, w Sejmie znalazłyby się cztery partie. Według sondażu Kantar Public próg wyborczy przekroczyłyby PiS, PO, Kukiz'15 i Nowoczesna. Poparcie dla partii politycznych według sondażu rozkłada się następująco: PiS - 28 procent, PO - 27 procent, Kukiz'15 - 12 procent, Nowoczesna - 5 procent. W porównaniu z badaniem z 23 marca 2017 r. PiS zyskało 1 punkt procentowy, PO zyskało 3 punkty procentowe, Kukiz'15 zyskało 1 punkt procentowy, natomiast Nowoczesna straciła 3 punkty procentowe. (http://www.tvn24.pl) Projekt wyłoniono w konkursie, którego wyniki zostały ogłoszone w Wielki Czwartek 21-letni Jakub Zawadziński. "W moim projekcie nawiązuję do współczesnego problemu wielkiej wędrówki ludów spowodowanej wojnami, a szczególnie skupiam się na upamiętnieniu kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy utonęli w czasie przeprawy zatłoczonymi łodziami przez basem Morza Śródziemnego ku Europie" – powiedział laureat.

Instalacja zaczyna się jeszcze na podeście schodów do krypty, gdzie leży ubranie uformowane w kształt ciała dziecka wyrzuconego na morski brzeg. W samej krypcie w centrum znajduje się monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a wokół niej "pływają" w powietrzu zawieszone na żyłkach anonimowe ciała bez głów. Uformowane z ubrań ciała leżą także na podłodze – dnie morskim. W zaciemnionej kotarami "otchłani" znajdują się także przedmioty -  zabawki, biżuteria, inne.

Ciała uchodźców w otchłani morskiej

- Nie chciałem pokazywać, że to ubranie należało konkretnie do muzułmanina, a tamto do chrześcijanina, do Syryjczyka, czy innej narodowości człowieka. To jest druga sprawa: od strony teologicznej każdy ma szansę na zbawienie. Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi bez wyjątku: białych czy czarnych, z Azji czy z Europy, chrześcijan czy niewierzących - mówi autor projektu.

- Dno Morza Śródziemnego, miejsce wiecznego spoczynku tych nieszczęśników, jest zarazem grobem umęczonego Chrystusa, który umarł za nas wszystkich, dał się pochłonąć otchłani i czeka na dzień zmartwychwstania i tryumfu nad śmiercią, czego zwiastunem jest delikatne światło widoczne w sklepieniu krypty – interpretuje twórca swój projekt.

Instalacja w sensie teologicznym odnosi się także do życia ludzkiego, zawieszonego w otchłani grzechu i cierpienia, i wskazuje, że każdy człowiek ma szansę na wydobycie z cierpienia za życia i zbawienie po śmierci. - Każdy z nas ma w sobie różne pytania, także dotyczące imigrantów, nie chciałem dawać na nie odpowiedzi, chciałem pobudzić ludzi do refleksji duchowej na ten temat i poszukiwania odpowiedzi na te pytania w sobie – podkreślił autor instalacji.

Współczesne Groby Pańskie

Jury uznało, że nagrodzona praca jest dziełem dojrzałym artystycznie, ciekawym w wymiarze plastycznym, umiejętnie przedstawiającym paschalny temat męki, śmierci i zmartwychwstania obrazujący tryumf życia nad śmiercią. Została jednogłośnie wybrana. Na konkurs wpłynęło dziewięć projektów. Przegrały m.in. te związane z , m.in. związane z jubileuszowym rokiem św. Brata Alberta, 100-leciem objawień fatimskich czy 400-leciem zakonu oo. Pijarów.

Ojcowie pijarzy przez lata urządzali Grób Pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów np. do 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, problemu aborcji, eutanazji, samobójstw młodzieży.

Zgłoszone prace aranżacji grobu oceniało jury w składzie: prof. Adam Brincken, dr hab. Andrzej Gaczoł, ks. dr Andrzej Nowobilski, ks. Mieczysław Rolka, Anna Jadowska-Barczyk. Nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest wyjazd do Grecji.

Grób Pański można oglądać w Krakowie w kościele pw. Przemienienia Pańskiego na ul. Pijarskiej 2. Czy się podoba, czy szokuje - na pewno nie można wobec niego przejść obojętnie.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Kultura