Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
68 obserwujących 3552 notki 7978185 odsłon
Salon24 news, 28 kwietnia 2017 r.

PiS wycofuje projekt dot. metropolii warszawskiej

1094 115 0 A A A
Jacek Sasin poinformował, ze podjęto decyzję o wycofaniu projekt dot. metropolii warszawskiej, fot. PAP/Leszek Szymański
Jacek Sasin poinformował, ze podjęto decyzję o wycofaniu projekt dot. metropolii warszawskiej, fot. PAP/Leszek Szymański

Jacek Sasin zapowiedział, że projekt PiS dot. metropolii warszawskiej zostanie wycofany z Sejmu. - To sukces mieszkańców i zasługa ich determinacji - skomentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Potrzebne dalsze konsultacje społeczne

Sasin wyjaśniał, że w trakcie konsultacji społecznych dot. projektu padło tak wiele pytań, że skłoniło o to posłów PiS do dalszych dyskusji nad ideą metropolii warszawskiej i do wycofania wniosku z parlamentu.

Wyniki konsultacji społecznych ws. projektu zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, żeby eksperci współpracujący z Instytutem dokonali analizy uwag i informacji przekazanych mieszkańców podwarszawskich gmin.

- Aby w dalszym ciągu próbować, czy zaproponować nowe rozwiązania metropolitalne, najlepszą drogą byłaby droga budowania, czy stworzenia projektu rządowego w oparciu również o tę dyskusję i w oparciu o te uwagi mieszkańców, które zostały zgłoszone - stwierdził.

Poseł PiS zaznaczył, że jako wnioskodawcy projektu politycy PiS będą oczekiwać na analizy ekspertów i wówczas będą mogli powiedzieć o "jakichś dalszych pracach, które dotyczyłyby ustawy o metropolii warszawskiej". Zaznaczył, że ustawa jest potrzebna, ale musi być tak skonstruowana, by cieszyła się powszechnym poparciem mieszkańców.

Ustawa metropolitalna jest potrzebna

Sasin ocenił, że "bardzo duże emocje", które wzbudził projekt dot. metropolii warszawskiej "były również z powodów politycznych bardzo mocno podsycane przez opozycję, która prowadziła akcję dezinformacyjną". Świadczyć o tym miały pytania zadawane podczas konsultacji społecznych dot. projektu. Uznał, że porażką dla mieszkańców jest to, że dyskusja nt. metropolii przebiegała "w tak skrajnie niemerytoryczny sposób".

- Opozycja postanowiła wykorzystać tę dyskusję do wzniecenia wojny politycznej, bo ten temat jak żaden być może inny do takiej wojny politycznej się nie nadaje - stwierdził. -  Nasi konkurenci postanowili idee metropolii warszawskiej właśnie na ołtarzu walki politycznej - dodał poseł PiS.

Sasin wyraził przekonanie, że prace nad projektem będą nadal trwały i efekt w postaci ustawy o metropolii warszawskiej "zostanie osiągnięty". Wyniki zapowiedzianych już referendów w kilkunastu podwarszawskich gminach nt. projektu ustawy ws metropolii warszawskiej, uznał za bezprzedmiotowe.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: To sukces mieszkańców

"Ustawa Warszawska wycofana - to sukces mieszkańców i zasługa ich wielkiej determinacji" - napisała na Twitterze prezydent stolicy.

Swój wpis opatrzyła także hasłami: "Presja ma sens"; "Nic o nas bez nas"; "Zdecydujmy o Warszawie".

Projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W niedzielę zakończyły się organizowane przez PiS w podwarszawskich gminach konsultacje społeczne ws. projektowanych rozwiązań.

źródło PAP

ja

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka