Zbigniew Ziobro. Fot. PAP
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP

Sędziowie "Iustitia" chcą wykluczyć ze swojego grona nowego wiceprezesa sądu

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 97

Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" rozważa usunięcie z organizacji Dariusza Drajewicza, który zgodził się zostać wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. Antyrządowe środowisko ma za złe sędziemu, że nie protestuje ws. ustawy o sądach powszechnych.

- Będziemy się zastanawiać, jakie konsekwencje wyciągnąć wobec członków "Iustitii", którzy zajęli miejsca osób odwołanych - wbrew naszemu stanowisku, żeby tak nie robić - przyznał Bartłomiej Przymusiński z zarządu stowarzyszenia. Dariusz Drajewicz został powołany na stanowisko wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie w miejsce odwołanego sędziego. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych.

Minister sprawiedliwości powołał nową prezes warszawskiego sądu, Joannę Bitner. W poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes. Bitner dobrała swoich współpracowników na stanowiska wiceprezesów: Małgorzatę Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza. Co ciekawe, sędziowie Bitner i Drajewicz są członkami "Iustitii", byli obecni na Kongresie Polskich Prawników, gdzie wybuczano wiceministra sprawiedliwości, Marcina Warchoła.

12 sierpnia weszła w życie ustawa o sądach powszechnych, która zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości. W okresie przejściowym, nie dłuższym niż 6 miesięcy, Zbigniew Ziobro może odwołać prezesów sądów bez podania uzasadnienia. Stowarzyszenie "Iustitia" wzywało do bojkotu ustawy i nieprzyjmowania stanowisk od ministra. - Uważamy, że ta ustawa narusza odrębność władzy sądowniczej, a do celów działania naszego stowarzyszenia należy dbanie o jej zachowanie - tłumaczył Przymusiński.

Stowarzyszenie "Iustitia" pod koniec września zdecyduje, czy wyrzucić z własnych szeregów Bitner i Drajewicza. Odpływ sędziów z antyrządowej organizacji to kwestia czasu. Pierwszym przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości, który przyjął stanowisko po wejściu w życie ustawy o sądach powszechnych, był Maciej Strączyński, były prezes "Iustitii". Rozpoczął on prezesurę Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Źródło: PAP, Radio Zet

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo