Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 5151 notek 11862261 odsłon
Salon24 news, 14 stycznia 2018 r.

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na noworodki

2188 331 0 A A A
Jerzy Owsiak. Fot. wosp.org.pl
Jerzy Owsiak. Fot. wosp.org.pl

Aż 120 tys. wolontariuszy, koncerty i aukcje charytatywne - w niedzielę rano rozpoczął się 26. Finał WOŚP. W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

- Nikt nie każe, sami sobie to robimy - powiedział Jerzy Owsiak otwierając tegoroczny Finał o godz. 8.30. Akcję można wspierać m.in przekazując pieniądze wolontariuszom do puszek, biorąc udział w charytatywnych aukcjach, wysyłając SMS-y oraz kupując specjalnie oznaczone produkty. Oprócz tego można skorzystać z ok. 20 kanałów wpłat. W chwili rozpoczęcia Finału na koncie WOŚP było już 7 mln 631 tys. 350 zł - pieniądze można było wpłacać już przed startem akcji.

Co, gdzie, kiedy?

W Warszawie od godziny 14. przed Pałacem Kultury i Nauki będzie można posłuchać kilkunastu wykonawców. Wystąpią m.in. Proletaryat, Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka i Łąki Łan. Jako ostatni (ok. godziny 21.40) wystąpią Poparzeni Kawą Trzy.

Równolegle w Warszawie i 108 innych miastach w Polsce i za granicą odbędą się biegi "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". W Warszawie w biegu na dystansie pięciu kilometrów wzięło udział 5 tys. osób. Całkowity dochód z tej imprezy zostanie przekazany na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy. Podobne biegi odbyły się w 108 miastach w Polsce i zagranicą

Kulminacyjnym punktem Finału WOŚP będzie kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni - Światełko do nieba. W Warszawie fajerwerki będzie można oglądać o godz. 20 z placu Defilad.

Na scenie przy Pałacu Kultury i Nauki wystąpią jeszcze m.in. Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka, Łąki Łan oraz Poparzeni Kawą Trzy. Warszawiacy mogą zobaczyć panoramę stolicy z ustawionego przed Pałacem Kultury koła młyńskiego lub zrobić zakupy w orkiestrowym sklepie SiemaShop. Można także bezpłatnie odwiedzić wszystkie oddziały Muzeum Warszawy.

Do godz. 22. przed PKiN działa przychodnia, w której można bezpłatnie skorzystać z porad lekarzy specjalistów, wykonując m.in. badania spirometryczne, okulistyczne i badania piersi czy skorzystać z porad dietetyka.

Finały WOŚP odbędą się w całej Polsce. Np. w Krakowie głównym miejscem 26. Finału będzie Rynek Główny, gdzie zaplanowano koncerty, kwesty i licytacje, m.in. wycieczki z przewodnikiem po mieście. W Krakowie kwestuje ponad 2,3 tys. wolontariuszy, m.in. Anna Dymna, Robert Makłowicz, Jerzy Fedorowicz, Mateusz Janicki. Wybitny pediatra prof. Mikołaj Spodaryk z dziecięcego szpitala w Prokocimiu kwestuje w stroju pokemona.

Na Rynku Głównym na specjalnej scenie muzycznej wystąpią Elektryczne Gitary, Enej, Batalion d'Amour, Krzywa Alternatywa Pull The Wire i Killsorrow. Wśród różnorodnych akcji są też: Bieg Wielkich Serc wzdłuż Bulwarów Wiślanych, kąpiel morsów na Bagrach – tu wolontariusze przeciągnęli po wodzie wielkie serce. Na Zakrzówku nurkowie pod wodą zbierają datki.

W Poznaniu wydarzenia związane z Finałem tradycyjnie odbędą się na pl. Mickiewicza i przed Centrum Kultury Zamek, a także na poznańskim lotnisku Ławica: w hali przylotów i odlotów oraz przed terminalem. Na zainteresowanych czekać będą m.in. pokazy strażackie, prezentacja sportowych aut i spektakle. Na licytację trafiła koszulka Roberta Lewandowskiego z podpisem, obraz Słupska autorstwa Edwarda Dwurnika z dedykacją Roberta Biedronia oraz zdjęcie i autografy dwóch legend skoków narciarskich: Adama Małysza i Kamila Stocha. Tradycyjnie na aukcję swój dar, serce wykonane ze złota, srebra i bursztynu, przekazali policjanci.

Wielka szarża, czyli parada blisko 100 jeźdźców i powozów konnych ul. Piotrkowską, usypywanie ogromnego serca ze "złotych" monet czy przejażdżki poduszkowcem – to kilka z wielu atrakcji przygotowanych w ramach 26. w Finału Łodzi. W łódzkiej Manufakturze, gdzie swój sztab ma kilkuset wolontariuszy kwestują m.in. rycerze, husaria, morsy, strażacy i motocykliści. Można przejechać się poduszkowcem, obejrzeć łazika marsjańskiego i bolid solarny, czy zrobić sobie zdjęcie przy zabytkowym żuku straży pożarnej.

W Szczecinie finał WOŚP zaplanowano na wyspie Łasztownia. Można tam zobaczyć m.in. pokazy sprzętu używanego przez wojsko i służby ratownicze. Cały dzień odbywają się także koncerty. Można wylicytować przejażdżkę po Szczecinie Polonezem 1500 z 1981 r. czyli takim, którym jeździł Sławomir Borewicz z serialu "07 zgłoś się". Można kupić dwie pocztówki przekazane przez posła PO Arkadiusza Marchewkę, które przedstawiają panoramy miasta sprzed stu lat. Fani sportu będą mogli kupić koszulkę i piłkę nożną z podpisami zawodników Pogoni Szczecin.

W Trójmieście na ulice wyjechały zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. Trwają licytacje, m.in prawa do nadania imienia małej lwicy w gdańskim ZOO. Wśród wystawionych 17 unikatowych przedmiotów czy usług związanych z Gdańskiem jest m.in. koszulka Andrzeja Grubby, w której wystąpił na IO w Atlancie.

Opublikowano: 14.01.2018 09:13. Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 12:48.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Społeczeństwo