Kadr z klipu Ruderman Family Foundation.
Kadr z klipu Ruderman Family Foundation.

Środowiska żydowskie w Polsce protestują przeciwko frazie "polski Holokaust"

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 101

Oskarżenie Polski o przeprowadzenie Holokaustu jest groźne i kłamliwe - oświadczył Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Do apelu dołączył naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Z kolei szef MSZ zaleca, by nie przykładać zbyt dużej wagi do kampanii Ruderman Family Foundation.

Prywatna fundacja filantropijna z Bostonu, zajmująca się przede wszystkim działalnością charytatywną i pomocą dla osób niepełnosprawnych, wprawił w osłupienie całą Polskę. Ruderman Family Foundation rozprzestrzenił w sieci film, na którym amerykańscy Żydzi domagają się od Stanów Zjednoczonych zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską za nowelizację ustawy o IPN. W dodatku w klipie wielokrotnie pada fraza "polski Holokaust", jednoznacznie wskazuje na rzekomą odpowiedzialność naszego kraju za zagładę. "Polsko, nigdy nie pozwolimy ci, abyś negowała Holokaust" - twierdzą inicjatorzy kampanii.

Zobacz skandaliczny klip Ruderman Family Foundation

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce domaga się usunięcia filmu z Internetu i krytykuje bostońską fundację. - Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie stanowczo potępiają film Ruderman Family Foundation. Padają w nim słowa „Polish Holocaust” – „Polski Holokaust”, na które to określenie nigdy się nie zgodzimy. Jest kłamliwe i szkodliwe. My także nie zgadzamy się z tezami nowelizacji ustawy o IPN, ale odpowiedzią na nią nie może być kampania nienawiści. Zażądaliśmy także od Youtube i Facebooka usunięcia go jako wprowadzającego światową opinię publiczną w błąd - czytamy w oświadczeniu.

Swoją odpowiedź na obraźliwy wobec Polski klip wystosowała w mediach społecznościowych ambasada Izraela. Dyplomaci uważają, że film bostońskiej fundacji uderza w pamięć ofiar zbrodniczej polityki niemieckiej i jest nie do zaakceptowania.



Ruderman Fiamily Foundation potępił Johny Daniels, założyciel i prezes fundacji From the Depths. - Polacy i Żydzi powinni zjednoczyć się razem przeciwko temu video. To są niedopuszczalne kłamstwa - napisał.



Podpisali się pod nim Lesław Piszewski, przewodniczący związku, Anna Chipczyńska - szefowa zarządu oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Na Twitterze zaprotestował również ambasador RP w Waszyngtonie. - Jesteśmy zszokowani faktem, że fundacja Ruderman Family Foundation opublikowała karygodne nagranie wideo obwiniające Polskę o Holokaust. Potępiamy tę historycznie niepoprawną produkcję i traktujemy ją jako złośliwą próbę wzburzenia emocji w tym delikatnym momencie - napisał Piotr Wilczek. - Nie powinno się pozwolić, aby kampania dezinformacyjna Ruderman Family Foundation doprowadziła do wykolejenia tego ważnego dialogu - dodał ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.



Jacek Czaputowicz nie przykłada zbyt wielkiej wagi do kampanii Żydów w USA. - Nie sądzę, żeby rząd amerykański ulegał wpływom jakichś petycji. Nie przywiązywałbym do tego dużej wagi. Mogą być tego typu działania podejmowane. Trzeba do tego podchodzić spokojnie - zaapelował szef MSZ.

Ostrzej wypowiedział się szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. - Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że to chyba jest jeden z najbardziej smutnych dni w życiu osób, które ratowały Żydów, ryzykując nie tylko swoim życiem, ale i życiem swoich najbliższych - zaznaczył. Spot fundacji ocenił jako "oburzający", głosy o odpowiedzialności Polski za zagładę nazwał "kłamstwem" i "prowokacją".

- Ja mam nadzieję, że doszliśmy dziś do pewnego punktu zwrotnego; opadły dzisiaj maski. Proszę zwrócić uwagę, że ta sytuacja narastała przez dwadzieścia kilka lat czy przez kilkadziesiąt lat. I teraz pytanie: czy wczoraj, czy miesiąc, czy dwa miesiące temu, szczerze mówili politycy izraelscy, mówiąc o Polsce jako o najlepszym sojuszniku w Europie, wspierając polskie władze, kiedy walczyły z hasłem "polskie obozy koncentracyjne", czy dzisiaj mówią szczerze, mówiąc o Polakach-organizatorach Holokaustu, mówiąc o tym, że Żydzi czuli się bezpieczniej w obozach koncentracyjnych, niż poza nimi? - stwierdził Dworczyk w Polsat News.

Źródło: warszawa.jewish.org.pl, Polsat News, PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.





Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka