Jest pierwszy pozew na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN. Fot. PAP
Jest pierwszy pozew na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN. Fot. PAP

A jednak działa! Pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi dzięki nowej ustawie o IPN

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 317

Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Umożliwiła to znowelizowana ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej.

Powodem pozwania Paginal12 jest zilustrowanie artykułu o zbrodni na Żydach w Jedwabnem zdjęciem pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Poszło o tekst autorstwa Federico Pavlovsky'iego, który ukazał się w centrolewicowym dzienniku w grudniu 2017 r. Wykorzystana fotografia została wykonana przez Urząd Bezpieczeństwa. Pośmiertne zdjęcie przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" poległych 25 lutego 1950 roku.  Na zdjęciu są Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.

Działanie argentyńskiego dziennika Reduta Dobrego Imienia nazwała manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. – To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach przekonanie o polskim antysemityzme – twierdzi RDI . „Wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków” - argumentuje organizacja. 

Polecamy: Burza po słowach Morawieckiego o żydowskich zbrodniarzach w czasie II Wojny Światowej

Dzięki znowelizowanej ustawie o IPN organizacja może wystąpić jako powód w sprawach sądowych. „Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku” - wyjaśnia Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

– Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód –podkreśla Mira Wszelaka.

Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Na ten temat czytaj także:

Andrzej Duda: Podpiszę nowelizację ustawy o IPN. Skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego


Źródło: Reduta Dobrego Imienia, onet.pl, fakty.interia.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka