"Dar Młodzieży" przed wypłynięciem, fot. PAP/Adam Warżawa
"Dar Młodzieży" przed wypłynięciem, fot. PAP/Adam Warżawa

"Dar Młodzieży" wyruszył w Rejs Niepodległości. Premier: Pokażcie, jak Polska jest ważna

Redakcja Redakcja Patriotyzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

Żaglowiec "Dar Młodzieży" wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W czasie prawie rocznego rejsu żaglowiec odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.

Przed wypłynięciem w morze komendant "Daru Młodzieży" kapitan Ireneusz Lewandowski złożył na pokładzie jednostki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu meldunek o gotowości wypłynięcia żaglowca w Rejs Niepodległości.

image

- Ta fregata pod pełnym żaglami niech zachwyca was swym pięknem, niech zachwyca swoim pięknem cały świat. Niech zachwyca pięknem i niech przypomina o tym wielkim dziele naszych przodków, o odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej i niech mówi o tym wielkim dziele, które jest przed nami, czyli o budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach, w najbliższych dekadach - podkreślił Mateusz Morawiecki.


Premier życzył też uczestnikom rejsu, by "płynęli w imię Polski i pokazywali jak Polska jest ważna". - Polska to jest wielka sprawa, Polska to jest wielka rzecz, Polska jest najpiękniejsza. Mówcie o tym we wszystkich portach całego świata, a waszym życiem w przyszłości świadczcie o tym, bo nie ma ważniejszej sprawy niż Polska - podkreślił szef rządu.


Oprócz szefa rządu w uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, szefa gabinetu premiera Marek Suski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

image

- "Dar Młodzieży" wyrusza w rejs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny – mówił  metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź podczas mszy w intencji uczestników Rejsu Niepodległości.

Arcybiskup przypomniał słowa pierwszego komendanta „Daru Młodzieży” Tadeusza Olechnowicza, który mówił, że statek ten jest „najlepszym dowodem polskiego optymizmu”. - I naszej ojczyźnie wciąż potrzeba optymizmu, nie depresji, nie gniecenia jeden drugiego i walki. Optymizmu i radości – podkreślił Głódź.

Podczas uroczystej mszy nuncjusz apostolski w Panamie abp. Mirosław Adamczyk odczytał treść listu z błogosławieństwem papieża Franciszka dla organizatorów i uczestników Rejsu Niepodległości.

image

Przed rozpoczęciem mszy, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił, że rejs „Daru Młodzieży” dookoła świata jest nawiązaniem do chlubnej tradycji minionych pokoleń, kiedy to w 1934 r. żaglowiec „Dar Pomorza” opłynął świat, by głosić chwałę naszej odrodzonej państwowości. Tegoroczny rejs – jak mówił Gróbarczyk – ma być również hołdem dla pokoleń Polaków, dzięki którym żyjemy w wolnym i niepodległym państwie.Zdaniem koordynatora projektów żeglarskich w Polskiej Fundacji Narodowej Dariusza Pękali, rejs "z pewnością będzie szeroko promować Polskę za granicą, upowszechniając dodatkowo wiedzę na temat jej historii oraz kultury". - Cieszymy się, że możemy wesprzeć przedsięwzięcie, w którym bierze udział tylu młodych Polaków. Mamy nadzieję, że również dzięki naszemu wsparciu będą mogli przeżyć przygodę życia - powiedział Pękala. PFN na Rejs Niepodległości przekazała 6 mln złotych.


image

Minister Gróbarczyk poinformował również, że od października br. Akademia Morska w Gdyni podniesie swoją rangę przyjmując status Uniwersytetu Morskiego. W czasie prawie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Dar Młodzieży" odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Ponta Delgada i Londyn.W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Zakończenie rejsu zaplanowano w Gdyni 28 marca 2019 r.


źródło: PAP, zdjęcia PAP/Adam Warżawa

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo