Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
105 obserwujących 5636 notek 13408012 odsłon
Salon24 news, 11 lipca 2018 r.

Puszcza Notecka. „Głosy ekologów przycichły, gdy wyszło, że chodzi o poprzednią władzę”

5607 340 0 A A A
Ogromna budowla powstaje w Puszczy Noteckiej. YouTube/Magda W. PL
Ogromna budowla powstaje w Puszczy Noteckiej. YouTube/Magda W. PL

Sprawa prowadzonej budowy nieruchomości na terenie Puszczy Noteckiej została skierowana do prokuratury - poinformował wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.  

Według medialnych doniesień budynek powstający w Puszczy Noteckiej ma liczyć czternaście nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko pięćdziesiąt mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma około stu osób i dziesięć osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. 

– Sprawa budzi kontrowersje, to niebywałe, żeby w takim miejscu zbudować takie gmaszysko, takie zamczysko – podkreślił na antenie TVP Info Mazurek komentując kontrowersyjną budowę w Puszczy Noteckiej.

Polecamy: Zagadkowy zamek w środku Puszczy Noteckiej. Powstaje na obszarze Natura 2000 

Pytany o brak reakcji organizacji ekologicznych w tej sprawie, zwrócił uwagę, że kiedy o budowie zaczęło robić się głośno, część osób z tego środowiska zaczęło się sprawą interesować. Gdy jednak okazało się, że dotyczy ona roku 2015, kiedy rządzili poprzednicy PiS, to głosy tych osób „nagle przycichły” – stwierdził wiceminister Mazurek. 

Oprócz działań kontrolnych zleconych przez ministra Henryka Kowalczyka, zawiadomiona w tej sprawie została także prokuratura. 

Wojewoda wielkopolski zwrócił się do starosty obornickiego o przekazanie dokumentów dotyczących prowadzonej budowy nieruchomości na terenie Puszczy Noteckiej. W tej samej sprawie sprawdzane są już dokumenty w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ). Czynności analityczno-sprawdzające w RDOŚ, prowadzą od wtorku też kontrolerzy CBA.

image
Jezioro w Puszczy Noteckiej. Fot. MOs810/CC BY-SA 4.0 
Mazurek pytany, na czym mogło polegać ewentualne przestępstwo, wskazał, że decyzja zezwalająca na budowę na terenie obszaru Natura 2000 dotyczyła dwóch hektarów. "Wystarczy skorzystać z ogólnie dostępnego geoportalu, żeby zobaczyć że inwestycja przekracza ten obszar" - dodał.

Wiceminister dodał – powołując się na doniesienia medialne – że na terenie budowy wybudowano sztuczną wyspę, doszło do osuszenia części jeziora. – Będziemy to dokładnie sprawdzać – zapewnił. 

W związku z pojawiającymi się kontrowersjami, minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy na terenie puszczy.

Czytaj: Warszawa: Manifestacja ekologów w obronie Puszczy Białowieskiej  

Resort wskazał, że „decyzja poznańskiego RDOŚ, w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu”. 

Jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora – podały media. 

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA poinformował, że kontrolerzy Biura prowadzą w RDOŚ czynności analityczno-sprawdzające, polegające m.in. na zabezpieczaniu dokumentów dotyczących m.in. wydanej decyzji środowiskowej w sprawie budowy obiektu. Jak zastrzegł, dopiero te czynności określą, jakie działania podejmie CBA - czy będzie to kontrola, czy śledztwo. 

 

Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 11.07.2018 08:00. Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 08:00.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Rozmaitości