113 obserwujących
6129 notek
15216k odsłon
5131 odsłon

Rostowski przed komisją Amber Gold. Kłótnie z Wassermann

Jan Vincent Rostowski. fot. PAP/Rafał Guz
Jan Vincent Rostowski. fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj491

Były minister finansów w rządzie PO-PSL zeznawał przed komisją ds. Amber gold. W trakcie obrad komisji śledczej dochodziło do wielu spięć z przewodniczącą Małgorzatą Wasserman.

Riposty Wassermann

Dziewięciogodzinne przesłuchanie Rostowskiego obfitowało też w wiele wymian zdań między świadkiem, jego pełnomocnikiem Markiem Chmajem a politykami PiS.

- Próbuje pan podważyć zaufanie do mnie, ale ja, w przeciwieństwie do pana, nie okłamałam ludzi z mównicy sejmowej, nie napisałam nieprawdy w raportach dot. Amber Gold - zwróciła się do b. szefa MF, przewodnicząca sejmowej komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) w reakcji na jego słowa, że nie może mieć do niej pełnego zaufania.

Z kolei komentując słowa świadka, że gdyby urzędy skarbowe egzekwowały prawo wobec Marcina P., to ten zatrudniłby bardzo sprawnego księgowego, Wassermann stwierdziła: "koniec tych bzdur".

Podczas swobodnego oświadczenia Rostowski powiedział: - Ja tylko chcę powiedzieć, że wtedy, kiedy Platforma Obywatelska rządziła, kiedy ja i wielu kolegów piastowaliśmy wysokie funkcję w państwie, to dla nas najważniejszą podstawą działania nasze była konstytucja, ustawy zgodne z tą konstytucją i praworządność. Tego niestety dzisiaj nie można powiedzieć.

Arabski nie stawi się przed komisją Amber Gold. W kolejce przesłuchanie Janickiego

W odpowiedzi na te słowa przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) odpowiedziała: "a dla nas najważniejsze jest to, żeby był porządek, żeby była uczciwość, sprawiedliwość, żeby przestępcy byli w więzieniach, a ludzie niewinni nie dostawali politycznych wyroków". Rostowski powiedział na to, że "aby to było możliwe potrzebna jest praworządność".

Chmaj, pełnomocnik Rostowskiego

Z kolei podczas innej z wymian zdań Marek Chmaj zwrócił się do członków komisji z PiS, by przestrzegali przepisów ustawy. - Przypominam pani, pani przewodnicząca, że składała pani ślubowanie poselskie, na podstawie artykułu 104 i zobowiązała się pani do przestrzegania konstytucji i obowiązującego prawa RP - mówił pełnomocnik Rostowskiego.

- Panie mecenasie, a ja panu przypominam - jak pan tak często i chętnie zabiera głos - gdzie pan był, jak było 17 członków TK? Nie widziałam, by pan wyszedł do TVN lub gdziekolwiek indziej i mówił: szanowna Platformo, z którą czuję się tak bardzo związany, łamiecie konstytucję wprost. Koniec tematu - zwróciła się do niego Wassermann.

Wątek Jana Rostowskiego pojawiał się w zeznaniach innych świadków, którzy stawili się przed komisją. O spotkaniu z ministrem mówił m.in. Andrzej Parafianowicz, były wiceminister finansów i Główny Inspektor Informacji Finansowej. Przyznał, że Rostowski zainteresował się Amber Gold ze względu na samoloty linii OLT Express. Politycy mieli rozmawiać w kwietniu 2012 r., na lotnisku. - Widać było, że Rostowski interesował się tematem - relacjonował Parafianowicz.

Sławomir Nowak przed komisją ds. Amber Gold. Utarczki i niepamięć świadka

image
Marek Chmaj i Małgorzata Wassermann, fot. PAP/Rafał Guz

Notatka Krzysztofa Bondaryka

W toku przesłuchania Rostowski poinformował, że o istnieniu Amber Gold dowiedział się z notatki ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, która 24 maja 2012 r. została wysłana do najważniejszych osób w państwie m.in. do ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego czy ministra finansów.

Była to informacja z art. 18 ustawy o ABW, czyli mogąca mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji RP. W piśmie poinformowano, że w ocenie Agencji Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do należących do spółki linii lotniczych OLT Express, oraz że w najbliższych dniach ABW złoży zawiadomienie do prokuratury.

- Ta notatka bardzo mnie zaniepokoiła - oświadczył świadek, dodając, że był zaniepokojony rozbudową należących do Amber Gold linii lotniczych OLT Express.

Michał Tusk przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Co zeznał syn premiera?

W trakcie przesłuchania Rostowski poinformował, że o firmie należącej do Marcina i Katarzyny P. i o tym, że należące do nich linie lotnicze mogą upaść, poinformował ówczesnego premiera Donalda Tuska 29 maja 2012 r. - Powiedziałem mu, że dostałem tę notatkę i że bardzo się obawiam, że skoro piramida finansowa jest ściśle powiązana z tą bardzo dużą i wydaje się dynamicznie rozwijającą linią lotniczą, to jest tutaj duże zagrożenie dla wielu ludzi - relacjonował rozmowę z Tuskiem.

Odpowiadając na kolejne pytania świadek powiedział, że przed tą rozmową ówczesny premier nie wiedział o notatce szefa ABW. - Jaka była reakcja premiera na to? - dopytywał Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15). - Przyjął to z dużą troską - odparł świadek. - Było widać, że jest tym zaniepokojony - dodał.

Wykop Skomentuj491
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka