Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
103 obserwujących 5659 notek 13497215 odsłon
Salon24 news, 10 sierpnia 2018 r.

Pogrzeb gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego bez najważniejszych polskich władz

3406 239 0 A A A
Uroczystości pogrzebowe gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, fot.  	PAP/Paweł Supernak
Uroczystości pogrzebowe gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, fot. PAP/Paweł Supernak

Żołnierz AK, prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.W uroczystości pogrzebowej nie uczestniczyli prezydent ani premier, był za to Bronisław Komorowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. żałobna w ceremoniale wojskowym w stołecznym kościele św. Karola Boromeusza.

- Te dwa słowa: dobry i wierny najpełniej opisują życie i dokonania śp. generała. Gen. Ścibor-Rylski był człowiekiem dobrym, lubianym i szanowanym. Nie tylko przez najbliższą rodzinę, towarzyszy broni z Armii Krajowej i z Powstania Warszawskiego - mówił w homilii biskup polowy WP Józef Guzdek. - Egzamin z wierności zdał z wyróżnieniem - ocenił duchowny. - Dobry i wierny "Motyl" odfrunął do nieba - dodał bp Guzdek.


Wideo TVN24/x-news

Prezydent Andrzej Duda był nieobecny na pogrzebie. Przedstawiciel BBN Dariusz Gwizdała odczytał list. W liście prezydent podkreślił, że generał należał do wspaniałej generacji patriotów uformowanych w niepodległej Rzeczypospolitej. - Absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa, rozpoczynał karierę pilota wojskowego. Ale kiedy wraz z rówieśnikami właśnie zrywał się do lotu w dorosłość, pragnąc swoimi talentami i umiejętnościami służyć Ojczyźnie, ich młodość została brutalnie przerwana przez agresję hitlerowskich Niemiec i Rosji sowieckiej - napisał Andrzej Duda.Jak zaznaczył, pokolenie wolnej Polski z dnia na dzień stało się pokoleniem wojennym. "Strąceni wraz z całym narodem w piekło wojny na wyniszczenie, masowej eksterminacji i zniewolenia, poddani zostali najcięższym próbom. W ogniu walk wrześniowych i okupacyjnych prześladowań, w działalności konspiracyjnej i nierównych bojach podziemia z najeźdźcami wypróbowana została ich wierność złożonej przysiędze i miłość Ojczyzny" - podkreślił Andrzej Duda.

Zwrócił też uwagę na fakt, że ci, którym dane było ocaleć, zapisawszy piękne karty w księdze chwały oręża polskiego, zmuszeni byli nieść przez powojenne dekady "pamięć tragicznych doświadczeń i dziedzictwo utraconej wolności". Jak zaznaczył, generał zmuszony był zataić swoją prawdziwą tożsamość. "Generacja +Motyla+, bo taki pseudonim nosił zmarły, zamiast rozwinąć swoje barwne skrzydła, musiała kryć się w totalitarnej szarości przed czujnymi oczami reżimu" - zauważył prezydent.

"Dopiero na powrót wolna Polska – a i to nie od razu – doceniła i oddała należne honory swoim bohaterom" - dodał Andrzej Duda.

Strona rządowa delegowała na uroczystości pogrzebowe ministra KPRM Marka Suskiego i szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.


Kasprzyk podkreślił, że łączy nas ogromna wdzięczność wobec życia generała trwającego ponad wiek. - Wiek tak bolesny dla narodu i państwa polskiego. Pan generał, urodzony jeszcze w czas niewoli, kiedy Polski nie było na mapach świata, wzrastał w tym najpiękniejszym czasie odzyskiwanej i odzyskanej wolności, w czasie II RP, która wychowała go poprzez dom rodzinny, szkołę, później wojsko w duchu ogromnego poczucia służby ojczyźnie i drugiemu człowiekowi - przypomniał Kasprzyk.

Jak dodał, kiedy w 1939 r. w wyniku agresji niemieckiej i sowieckiej Polska utraciła suwerenność, gen. Ścibor-Rylski "walczył o najcenniejszy dar, jaki opatrzność daje narodom i państwom - niepodległość". - Wychowany był w kulcie Niepodległej i w ogromnym etosie służby. Ten etos, miałem zaszczyt rozmawiać wielokrotnie z panem generałem, chciał, aby był obecny również współcześnie, aby został po latach okupacji niemieckiej, sowieckiej i komunistycznej odbudowany - powiedział szef UdSKiOR.

Kasprzyk wyraził także wdzięczność za przesłania, które gen. Ścibor-Rylski przekazywał co roku przed kolejnymi rocznicami wybuchu walk powstańczych. - Jednym z elementów tego testamentu były słowa: "służcie niepodległej Polsce". Wierzymy, panie generale, i zobowiązujemy się ten testament wypełnić. Niech polska ziemia przytuli cię tak mocno, jak ją ukochałeś - zakończył.

Na pogrzebie nie był obecny szef MON. Centrum Operacyjne MON na pytanie o brak delegacji przekazało, że "minister przesłał wiązankę kwiatów".

Obecni byli natomiast  prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, były prezydent i szef MON Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i przedstawiciele związków kombatanckich.

image
Oficjele obecni na pogrzebie generała, fot. PAP/Paweł Supernak

Opublikowano: 10.08.2018 19:06. Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 19:07.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka