PiS. fot. PAP/Jakub Kamiński
PiS. fot. PAP/Jakub Kamiński

Nowe doniesienia z komisji wyborczych. Samodzielne rządy PiS w Małopolsce

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 129

PiS przejmuje samodzielną władzę w Małopolsce, na Podlasiu, na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu, a także w województwie świętokrzyskim. Nie wiadomo jeszcze co z województwem śląskim, ale tam również możliwa jest samodzielna większość PiS.

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku woj. małopolskiego, uzyskując 24 mandaty, co oznacza, że będzie mogło samodzielnie rządzić. Koalicja Obywatelska będzie miała 11 radnych, a PSL czterech – takie wyniki podała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Krakowie.

image

Rządy PiS w Małopolsce

W małopolskim sejmiku jest 39 radnych. PiS w wyborach do sejmiku uzyskało 43,5 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska miała 22,6 proc. poparcia, PSL 10,0, a komitet Kukiz’15 z wynikiem 5,76 proc. co prawda przekroczył próg wyborczy, ale nie uzyskał mandatu.

W 2014 r. PiS co prawda wygrało wybory do sejmiku w Małopolsce, uzyskując 17 mandatów (o jeden więcej niż w 2010 r.), ale koalicję rządzącą regionem stworzyła PO (14 mandatów) i PSL (osiem mandatów), który miał wówczas bardzo dobry wynik.

W kończącej się kadencji regionem rządziła koalicja PO- PSL, najpierw z marszałkiem Markiem Sową, a gdy ten został w 2015 r. posłem - z marszałkiem Jackiem Krupą.

Teraz do Sejmiku dostało się czterech członków zarządu województwa: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec, ale zmiana władzy - przy tym wyniku wyborczym - jest nieunikniona. Nieoficjalnie wśród kandydatów na marszałka wymieniany jest były rzecznik rządu Rafał Bochenek.

PiS ma większość w łódzkim

PiS wygrało wybory do sejmiku woj. łódzkiego, wprowadzając tam 17 radnych. Koalicja Obywatelska będzie miała 12 radnych, a czterech Polskie Stronnictwo Ludowe - wynika z oficjalnych danych podanych przez Wojewódzką Komisję Wyborczą.

Oznacza to przejęcie przez PiS władzy w 33-osobowym samorządzie wojewódzkim, w którym rządziła koalicja PO-PSL. Jak poinformowano w komisji, prawo do podziału mandatów uzyskało w sumie pięć ugrupowań. Oprócz PiS, Koalicji Obywatelskiej i PSL, jeszcze Kukiz'15 i SLD Lewica Razem.

Jak wynika z danych przekazanych przez WKW, na PiS w Łódzkiem zagłosowało 365 tys. 241 osób, na Koalicję Obywatelską - 297 tys. 245 wyborców, na PSL - 136 tys. 743 osoby; SLD Lewica Razem poparło 66 tys. 160 wyborców, a na Kukiz'15 zagłosowały 61 tys. 333 osoby. Łódzkie podzielone zostało na pięć okręgów. W pierwszym, obejmującym miasto Łódź, sześć mandatów przypadło Koalicji Obywatelskiej, a trzy – PiS.

W porównaniu z wynikami sprzed czterech lat PiS zyskało pięć mandatów. Z kolei najwięcej straciło PSL - sześć mandatów. Swojego przedstawiciela nie będzie mieć SLD, które w wyborach do sejmiku startowało z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem.

Wzrosła przewaga Trzaskowskiego w Warszawie

Kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał 56,67 proc. głosów, natomiast kandydat Zjednoczonej Prawicy – 28,53 proc. Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Warszawie różnią się od tych zaprezentowanych w niedzielę wieczorem. Trzaskowski zyskał ponad 2 proc., a Jaki prawie 2 proc. stracił. Według badania exit poll Trzaskowski zdobył 54,1 proc., a Jaki – 30,9 proc.

Z kolei w wyborach do Rady Warszawy Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) zdobyła 40 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 19, a SLD i Lewica razem – 1. Frekwencja w stolicy wyniosła prawie 67 proc.


źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka