O Radio Zet walczą Fratria i Agora.
O Radio Zet walczą Fratria i Agora.

Radio Zet dla Fratrii czy Agory? W tle Soros. Beata Mazurek o „spekulantach giełdowych”

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 160

Państwo powinno zrobić wszystko, by spekulanci giełdowi nie zwiększali wpływu na rynek medialny w Polsce - stwierdziła Beata Mazurek. To odpowiedź na możliwe przejęcie Radia Zet przez Agorę i powiązaną z Sorosem spółkę SFS Ventures. 

O negocjacjach dotyczących przejęcia Eurozetu Agora poinformowała w komunikacie giełdowym. Agora miałaby nabyć 40 proc. udziałów, a SFS Ventures 60 proc. w spółce, która jest nadawcą: Radia Zet, Chillizet, Antyradia, Meloradia i Radia Plus.  

Eurozet budzi spore zainteresowanie na rynku. Zakup od Czech Media Invest interesował między innymi Zbigniewa Jakubasa, Grupę ZPR Media, PMPG Polskie Media i Fratrię.  

Polecamy: Walka o Radio ZET. Kupią je bracia Karnowscy, a może polski miliarder?

„#PiS z Prezes J. #Kaczyński na czele, uważa, że Państwo pow.zrobić wszystko, by spekulanci giełdowi nie zwiększali wpływu na rynek medial. Celem Polski i pow. do nadzoru nad rynkiem organów pow. być zwiększenie udziału kapitału PL i troska o pluralizm” - napisała na Twitterze Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. 

SFS Ventures jest spółką prawa czeskiego, której większość udziałów jest własnością spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów. Mniejszościowym udziałowcem SFS Ventures jest amerykańska spółka Salvatorska Ventures LCC. Należy ona do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF). Fundusz ten od 2016 roku jest udziałowcem Agory SA. Inwestorem MDIF jest miliarder George Soros. 

image
Państwo powinno zrobić wszystko, by spekulanci giełdowi nie zwiększali wpływu na rynek medialny w Polsce - stwierdziła rzecznik PiS Beata Mazurek. Fot. PAP/Jakub Kamiński.

Konflikt o Eurozet jest gorący. Możliwe przejęcie Eurozetu przez Fratrię zdecydowanie skrytykował zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski: „Kontrolowany przez państwo bank PKO SA udzielił 51 milionów euro kredytu związanej ze SKOK-ami spółce Fratria. To wielokrotnie więcej niż warta jest sama spółka. Prezesem banku jest Michał Krupiński, o którym mówią, że jest zaufanym Zbigniewa Ziobry. Spółka Fratria to natomiast bracia Karnowscy, »Sieci«, wPolityce. Cel kredytu jest znany - zakup niezależnego Radia Zet. To przejęcie będzie zbrukaniem dzieła Andrzeja Woyciechowskiego, założyciela i dziennikarskiej legendy Zetki” - powiedział Kurski w opublikowanym na portalu Wyborcza.pl materiale wideo w grudniu 2018 roku.

Czytaj: Monika Olejnik odchodzi z Radia ZET

Zdaniem Elżbiety Kruk z Rady Mediów Narodowych wejście Sorosa na rynek medialny to „kolejny krok w jego działaniach. Krok bardzo niebezpieczny dla rynku medialnego i dla debaty publicznej w Polsce”. 


Źródło: press.pl, wirtualnemedia.pl

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura