112 obserwujących
6010 notek
14712k odsłon
2090 odsłon

Eurosondaż dla „Rzeczpospolitej”: PiS i PO z podobnym wynikiem. Wieś zostanie w domu?

PiS walczy o głosy mniejszych ośrodków. Fot. Flickr/premierrp
PiS walczy o głosy mniejszych ośrodków. Fot. Flickr/premierrp
Wykop Skomentuj77

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zjednoczenie opozycji pozwoli na nawiązanie wyrównanej walki z partią Jarosława Kaczyńskiego – wynika z sondażu IBRiS dla czwartkowej „Rzeczpospolitej”. 

Badanie z 9–10 marca pokazuje układ na starcie kampanii do europarlamentu. Jak wynika z sondażu, PiS wygrywa z wynikiem 40 proc. 

Koalicja Europejska pięciu partii może liczyć na 38 proc. Próg przekroczy jeszcze Wiosna Roberta Biedronia (7 proc).


Na granicy 5 proc. jest Kukiz’15. Ten wynik daje Platformie i jej sojusznikom nadzieję na zwycięstwo w majowych wyborach” - czytamy w artykule. 

"Dziś eurosondaż @IBRiS_PL dla @rzeczpospolita, w którym @pisorgpl prowadzi z @KEuropejska 40% do 38%. Po wczorajszym MB dla Wyborczej to potwierdzenie, że nie ma przełomu w słupkach, a jedynie walka "łeb w łeb", która zapewne potrwa do końca, czyli do 26 maja" - zwraca uwagę socjolog Marcin Palade.


Jak podaje „Rz”, kluczowa dla wyniku wyborów będzie frekwencja. W badaniu 48 proc. ankietowanych deklaruje uczestnictwo w wyborach 26 maja. „W 2014 roku frekwencja wynosiła zaledwie 23 proc.” - przypomina dziennik.

Polecamy: Eurosondaż dla „Wyborczej”: Koalicja Europejska wygrywa z PiS. Wiosna trzecia

„W eurowyborach głosują duże miasta, a nie prowincja i wieś. To daje nam szansę - powtarzają od miesięcy w kuluarowych rozmowach stratedzy PO. Na wynik wpłynie też to, ile głosów zdobędzie Konfederacja (sojusz Ruchu Narodowego Janusza Korwin-Mikkego). W naszym badaniu ta lista ma 3 proc. Na jej dobry wynik odbierający PiS głosy liczy też Platforma” - pisze „Rz”. 

PO ze słabą pozycją po wyborach krajowych

PO nie zyskuje na zjednoczeniu - wynika z sondażu. „Wśród komentatorów i samych polityków panowało do tej pory przekonanie, że na zjednoczeniu zyskuje głównie PO i Grzegorz Schetyna. To fakt, jeśli chodzi o kampanię i wybory do PE” - czytamy dalej.


PO po wyborach uzyskuje samodzielnie tylko 21 proc. głosów w polskim parlamencieJednak wynik sondażu do Sejmu pokazuje coś innego. Tam PiS ma 40 proc, ale PO uzyskuje samodzielnie tylko 21 proc. Partia Biedronia może liczyć na 7 proc., SLD na 7 proc., Kukiz’15 na 7 proc., PSL na 6 proc. Trzy partie oraz Nowoczesna (1 proc.) i Partia Zieloni tworzą Koalicję Europejską. Niezdecydowanych jest 6 proc. 

KW

Wykop Skomentuj77
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka