154 obserwujących
7998 notek
21096k odsłon
6801 odsłon

Broniarz: Strajk nauczycieli także w święta wielkanocne. Matury są zagrożone

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz i wiceprezes Krzysztof Baszczyński, fot. PAP/Rafał Guz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz i wiceprezes Krzysztof Baszczyński, fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj171

ZNP nie przerywa strajku i domaga się podjęcia rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Akcja strajkowa ma być kontynuowana także w święta wielkanocne. Szef ZNP Sławomir Broniarz ocenił, że z powodu protestu nauczycieli przeprowadzenie matur jest zagrożone.

Strajk kontynuowany do odwołania

Prezydium Zarządu Głównego postanowiło kontynuować strajk, także w okresie dni wolnych od zajęć. - Nauczyciele w tych dniach pozostają na terenie szkoły, co jest w sposób oczywisty przez nas traktowane. Dni przerwy świątecznej są przerwą dla uczniów, nie dla nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami - zapowiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- Ktoś, kto uczestniczy w strajku, musi sobie zdawać sprawę z tego i jestem przekonany, że tak jest, że to jest decyzja, która wiąże się z pewnymi konsekwencjami - powiedział na konferencji prasowej Broniarz. Przypomniał, że osoba, która bierze udział w strajku, nie podejmuje żadnych czynności służbowych i nie może być do nich zmuszana. Zaznaczył jednocześnie, że udział w strajku jest dobrowolny.

ZNP chce wystąpić do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Broniarz stwierdził, że jeżeli ma być mowa o sprawach płacowych, które są przedmiotem sporu, to nie można czekać do inicjatywy zaproponowanej przez szefa rządu czyli okrągłego stołu dot. oświaty. 0 Formuła okrągłego stołu ma być niezwykle szerokim spektrum uczestników tego przedsięwzięcia i ma dotyczyć całokształtu polityki edukacyjnej państwa – wskazał.

Zobacz także: ZNP powołało fundusz strajkowy dla potrzebujących nauczycieli

Nie będzie klasyfikacji, nie będzie matur?

Prezes ZNP stwierdził, że w związku ze strajkiem nauczycieli przeprowadzenie matur jest zagrożone. Odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej o to, czy "matury są zagrożone", Broniarz odpowiedział: "Moim zdaniem tak".

Wcześniej podczas spotkania z dziennikarzami minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała, że nie wyobraża sobie sytuacji, że brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwiłby uczniom przystąpienie do matury. - Myślę, że i związkowcy na ten temat się wypowiadali, mówiąc, że są to granice, których nie wolno przekroczyć – skomentowała Zalewska.

- Przepisy stanowią jednoznacznie: po pierwsze prawo oświatowe mówi, że dyrektor ma taki obowiązek, żeby taką radę klasyfikacyjną przeprowadzić, a nauczyciele obowiązek uczestniczenia w radzie klasyfikacyjnej – wyjaśniła. Zaznaczyła, że ewentualny brak rad klasyfikacyjnych nie tylko uniemożliwiłby uczniom przystąpienie do matury, ale również oznaczałby konieczność powtarzania roku przez uczniów. - Nie wyobrażamy sobie, i państwo również, że do takiej sytuacji mogłoby dojść – powiedziała minister.

Broniarz pytany przez dziennikarzy o możliwość nieklasyfikowania uczniów odpowiedział, że "tam, gdzie rady pedagogiczne podejmują uchwały o nieklasyfikowaniu, siłą rzeczy nie będzie klasyfikacji uczniów w tym czasie.

image
Minister edukacji Anna Zalewska i dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przedstawili dane na temat egzaminu gimnazjalnego, fot. PAP/Rafał Guz.

Egzamin gimnazjalny bez zakłóceń

W piątym dniu strajku nauczycieli we wszystkich szkołach odbyły się egzaminy gimnazjalne, nie było żadnych zakłóceń – poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Uczniowie III klas gimnazjalnych w piątek po godzinie 9.00 przystąpili do egzaminu z języka obcego – trzeciej i ostatniej części obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego.

- Odbieramy setki telefonów od rodziców (...). Dla tych, którzy nadzorowali egzaminy (...) wielkie podziękowania od rodziców, za to, że byliście przy dzieciach, że jesteście przy dzieciach. I podziękowania dla wolontariuszy, podziękowania dla dyrektorów, podziękowania dla nauczycieli, którzy są przy swoich uczniach, podziękowania dla kuratorów i wojewodów za trzy dni pracy dla dobra dziecka – powiedziała szefowa MEN.

Poinformowała również, że liczba wolontariuszy wciąż wzrasta. - Dzisiaj to już 10 tysięcy osób. Zapraszamy dalej, to m.in. dzięki wam sprawnie przeprowadziliśmy egzamin gimnazjalny – zaznaczyła.

ja

Wykop Skomentuj171
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo