149 obserwujących
7735 notek
20367k odsłon
4260 odsłon

Merkel za Tuska w Radzie Europejskiej? "Die Welt": Ma poparcie Grupy Wyszehradzkiej

Angela Merkel i Donald Tusk. fot. Flickr
Angela Merkel i Donald Tusk. fot. Flickr
Wykop Skomentuj89

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) mieli sugerować kanclerz Niemiec Angeli Merkel objęcie po Donaldzie Tusku stanowiska szefa Rady Europejskiej - pisze "Die Welt".

Merkel miałaby równoważyć wpływy coraz bardziej upolitycznionej Komisji Europejskiej.

Grupa Wyszehradzka popiera kanclerz Niemiec

Druga już kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej kończy się w grudniu 2019 roku. Jak informuje "Die Welt", premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji mieli podczas szczytu Rady Europejskiej w Sybinie w Rumunii, rozmawiać z Angelą Merkel o tym kto zastąpi polskiego polityka.

Według "Die Welt" doniesienia o wsparciu Merkel ze strony państw V4 potwierdziło kilka źródeł. Dyplomaci, na których powołuje się "Die Welt", dostrzegają w tym jednak głębszy sens: państwom regionu ma chodzić o zbudowanie silnej przeciwwagi dla ich zdaniem coraz bardziej upolitycznionej Komisji Europejskiej. Różnice zdań z Merkel nie miałyby znaczenia, gdyż rola przewodniczącego Rady Europejskiej polega przede wszystkim na mediacji.

Co dalej z Angelą Merkel?

 O ewentualnym kontynuowaniu kariery przez Merkel zaczęto spekulować po niedawnym wywiadzie jakiego udzieliła gazecie "Sueddeutsche Zeitung". W rozmowie z dziennikiem podkreśliła swój niepokój związany z przyszłością Unii Europejskiej. " Wielu martwi się o Europę, ja też. Dlatego pojawia się u mnie jeszcze większe poczucie odpowiedzialności, by wspólnie z innymi zadbać o los tej Europy" – stwierdziła . Ta wypowiedź spowodowała, że plotki o jej przyszłości na nowo odżyły.

Kanclerz  Niemiec nie potwierdziła jednak tych plotek. – Nie będę ubiegać się o żadne inne polityczne stanowisko, niezależnie od tego gdzie, także w Europie – stwierdziła Merkel. – Udzieliłam tego wywiadu jako kanclerz i myślę, że to dobrze, że jako kanclerz Niemiec chcę wzmożyć starania o dobrą, funkcjonującą Europę, w obliczu sytuacji, jaką mamy i w obliczu polaryzacji – dodała.

Decyzję o rezygnacji z polityki Angela Merkel przekazała w październiku 2018 roku.

KJ
Zobacz galerię zdjęć:

Angela Merkel i Donald Tusk. fot. Wikimedia
Angela Merkel i Donald Tusk. fot. Wikimedia Angela Merkel i Donald Tusk. fot. Wikimedia
Angela Merkel i Donald Tusk.
Wykop Skomentuj89
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka