Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu.
- Tegoroczna zdawalność matur utrzymała się na bardzo podobnym poziomie jak w poprzednich latach. Widać więc, że poziom trudności zadań egzaminacyjnych również jest na podobnym poziomie – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gdzie przedstawiono wyniki matur. - Niestety, nie wszystkim udało się w pierwszym podejściu zdać wszystkie egzaminy. Część tych osób będzie mogła zaliczać matury poprawkowo, w sierpniu – dodał minister.
Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki zdało 86 proc. absolwentów, a z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, zdało 94 proc. zdających ten język. Egzamin z niemieckiego zdało 90 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 94 proc., z francuskiego – 98 proc., z hiszpańskiego – 97 proc., a z włoskiego – 98 proc.
Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 96 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 90 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 96 proc. Egzamin z niemieckiego zdało 94 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 96 proc., z francuskiego – 99 proc., z hiszpańskiego – 97 proc., a z włoskiego – 99 proc.
Wśród absolwentów techników egzamin maturalny z techników zdało 93 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 80 proc., a z tych, którzy wybrali język angielski zdało 90 proc. Egzamin z niemieckiego zdało 86 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 90 proc., z francuskiego – 72 proc., z hiszpańskiego – 100 proc., a z włoskiego – 95 proc.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 52 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 55 proc., a wśród absolwentów techników – 45 proc.), z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 58 proc. pkt. (wśród absolwentów liceów – 64 proc., a wśród absolwentów techników – 49 proc.).
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym to 72 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 78 proc. pkt., a wśród absolwentów techników – 63 proc. pkt.), z niemieckiego to 61 proc. pkt. (w liceach – 69 proc. pkt., w technikach – 51 proc. pkt.), z rosyjskiego – 65 proc. pkt. (w liceach – 72 proc. pkt., w technikach – 55 proc. pkt.), z francuskiego – 81 proc. pkt. (w liceach – 82 proc. pkt., w technikach – 54 proc. pkt.), z hiszpańskiego – 77 proc. pkt. (w liceach – 77 proc. pkt., w technikach – 74 proc. pkt.), a z włoskiego – 82 proc. pkt. (w liceach – 82 proc. pkt., w technikach – 84 proc. pkt.).
Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych muszą dodatkowo przystąpić do obowiązkowych dla nich dwóch egzaminów z języka ojczystego: pisemnego (na poziomie podstawowym) i ustnego.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu (egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 20 sierpnia, a ustne 20-21 sierpnia). Dyrektor CKE Marcin Smolik poinformował, że aby przystąpić do egzaminu w tym terminie, maturzysta musi do 11 lipca złożyć pisemne oświadczenie w tej sprawie w swojej macierzystej szkole. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.
Egzaminy z przedmiotów do wyboru zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie (dlatego wśród nich są też przedmioty, które zdawane są na poziomie podstawowym).
Średni wynik wszystkich tegorocznych maturzystów z egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym to 55 proc. możliwych do uzyskania punktów, z białoruskiego – 100 proc. pkt., z litewskiego – 90 proc. pkt., z ukraińskiego – 79 proc. pkt., z angielskiego – 72 proc. pkt., z niemieckiego – 56 proc. pkt., z rosyjskiego – 62 proc. pkt., z francuskiego – 66 proc. pkt., z hiszpańskiego – 54 proc. pkt., z włoskiego – 71 proc. pkt., z matematyki – 39 proc. pkt., z biologii – 33 proc. pkt., z chemii – 40 proc., pkt., z filozofii – 37 proc. pkt., z fizyki – 42 proc. pkt., z geografii – 29 proc. pkt., z historii – 37 proc. pkt., z historii muzyki – 46 proc. pkt., z historii sztuki – 48 proc. pkt., z informatyki – 37 proc. pkt., z języka kaszubskiego – 44 proc. pkt., z języka łacińskiego i kultury antycznej – 61 proc. pkt., z języka łemkowskiego – 88 proc. pkt., z wiedzy o społeczeństwie – 27 proc. pkt.
Dyrektor CKE podał, że do majowej sesji maturalnej (sesja maturalnych egzaminów pisemnych rozpoczęła się 6 i trwała do 23 maja, a egzaminów ustnych od 6 do 25 maja) przystąpiło 247,23 tys. tegorocznych absolwentów – osoby te przystąpiły do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych. Ponadto do egzaminu maturalnego przystępowały osoby, które w ubiegłych latach go nie zdały, chciały podwyższyć wynik lub zdawały egzamin w kolejnych przedmiotów.
Z egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów było zwolnionych (a tym samym otrzymało najwyższy wynik) 1252 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych (m.in. z języka polskiego, historii, filozofii, matematyki, geografii i z języka niemieckiego).
67 maturzystów ze wszystkich egzaminów, do których przystąpili – zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych – w części ustnej i części pisemnej uzyskało od 90 proc. do 100 proc. pkt.
578 osób uzyskało od 90 do 100 proc. pkt. ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej oraz pisemnej. 2647 osób ze wszystkich egzaminów dodatkowych w części ustnej oraz pisemnej uzyskały od 90 proc. do 100 proc. pkt.
Piontkowski wyraził zadowolenie, że "egzaminy na poziomie rozszerzonym również (...) są na dosyć wysokim poziomie". - Widać, że maturzyści są uczeni także tych umiejętności, które są potem przydatne w dorosłym życiu – argumentowania, wnioskowania – zauważył. Jego zdaniem, "matura na rozszerzonym poziomie wyraźnie pokazuje, że odchodzimy od tzw. testomanii, która dosyć często pojawiała się w opiniach dotyczących polskiej szkoły". - Cieszę się, że ten egzamin przebiegł bez żadnych zakłóceń – dodał minister.
Wiceminister edukacji Maciej Kopeć podziękował pracownikom Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisji egzaminacyjnych, dyrektorom szkół oraz nauczycielom i członkom zespołów nadzorujących za sprawne przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu maturalnego.
Tegoroczną majową sesję maturalną poprzedził w kwietniu strajk nauczycieli, dlatego by zabezpieczyć przeprowadzenie matur, Sejm uchwalił dotyczącą matur nowelizację prawa oświatowego. Z kolei w pierwsze trzy dni matur wiele szkół ponadgimnazjalnych zgłosiło do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że otrzymały drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe.
ja
Inne tematy w dziale Społeczeństwo