Krzysztof Kwiatkowski kierował NIK od lipca 2013 roku. Fot. NIK
Krzysztof Kwiatkowski kierował NIK od lipca 2013 roku. Fot. NIK

Kwiatkowski odchodzi z NIK. Powód? Wystartuje w wyborach parlamentarnych

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 47

Krzysztof Kwiatkowski złożył rezygnację z funkcji szefa Najwyższej Izby Kontroli. - Chcąc zachować wartość apolityczności tej instytucji, a po podjęciu przeze mnie decyzji o starcie w wyborach parlamentarnych, składam rezygnację - napisał w liście do marszałka Sejmu. 

Szef NIK został wybrany na sześcioletnią kadencję w lipcu 2013 roku przez parlamentarzystów. - Moja sześcioletnia kadencja na tej funkcji dobiega końca. NIK przez cały ten czas był instytucją, która prezentowała bezstronne, apolityczne, ale przede wszystkim rzetelne i wiarygodne raporty z kontroli, niezależnie od tego kto w danym czasie tworzył rząd - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski. 

- Chcąc zachować wartość apolityczności tej instytucji, a po podjęciu przeze mnie decyzji o starcie w wyborach parlamentarnych, składam rezygnację z pełnionej funkcji. Dzisiaj wysłałem rezygnację do Marszałka Sejmu, wraz z informacją, że do czasu wyboru nowego prezesa, obowiązki będzie wykonywać wyznaczony wiceprezes - ogłosił ustępujący prezes NIK. 

Wiadomo, że Kwiatkowski wystartuje w wyborach parlamentarnych z okręgu łódzkiego. O szczegółach poinformuje opinię publiczną w Łodzi w środę. - Moja decyzja wiąże się z chęcią pracy na rzecz Łodzi i jej mieszkańców, których już wcześniej reprezentowałem w parlamencie. Wkrótce w trakcie licznych spotkań zaprezentuję Państwu program, który powstał w oparciu o wiedzę i informacje, jakie zgromadziłem pracując w Najwyższej Izbie Kontroli - oświadczył. 

Kwiatkowski podziękował w liście pracownikom NIK oraz "Polkom i Polakom, za zainteresowanie kontrolami NIK, za rosnące z roku na rok zaufanie do pracy naszej instytucji, a przede wszystkim za Państwa sympatię, którą nam okazywaliście" - zaznaczył. Odchodzący prezes NIK był senatorem PO w latach 2007-2011. W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Kwiatkowski był również bohaterem kilku wątków afery taśmowej. Kelnerzy nagrali jego rozmowy z Pałacu Sobańskich z Janem Kulczykiem o prywatyzacji CIECH-u.

Prokuratura zarzuca mu m.in. ustawianie konkursów w NIK w porozumieniu z posłem PSL, Janem Burym - tuż po objęciu funkcji prezesa instytucji. 

- Z ustaleń śledztwa wynika, że działania oskarżonego w zakresie wspomnianych postępowań konkursowych na stanowiska dyrektorskie w NIK polegały w szczególności na przekazywaniu przed posiedzeniem komisji konkursowej pytań i zagadnień, o jakie zapyta kandydata jako przewodniczący tej komisji i przekazywaniu m.in. za pośrednictwem Jana B. informacji Pawłowi A. dotyczących konkursu na stanowisko dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie - podała Prokuratura Krajowa we wrześniu 2017 roku. Kwiatkowski uważa te oskarżenia za "bezzasadne".

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka