164 obserwujących
9107 notek
24075k odsłon
  4968   0

Najnowszy sondaż po aferze w resorcie Ziobry. PiS traci poparcie

Sondaż Kantar dla TVN i TVN24 po aferze w resorcie sprawiedliwości.
Sondaż Kantar dla TVN i TVN24 po aferze w resorcie sprawiedliwości.

PiS straciło 5 punktów proc. w porównaniu do ostatniego sondażu Kantar dla TVN i TVN24, ale nadal jest niekwestionowanym liderem. Na aferze z kompromitowaniem sędziów, nieprzychylnych reformie wymiaru sprawiedliwości, zyskała nieznacznie Koalicja Obywatelska. 

Na PiS zadeklarowało chęć oddania głosu 39 proc. badanych. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego stopniało o 5 punktów procentowych w porównaniu z nastrojami na początku sierpnia. Bezpośrednio po problemach wizerunkowych marszałka Marka Kuchcińskiego z lotami, PiS mogło liczyć na 44 proc. poparcia

Druga w wyścigu wyborczym jest wciąż Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 30 proc. respondentów. Największa siła opozycyjna zaliczyła wzrost popularności o 3 punkty proc. Na podium znalazła się jeszcze koalicja SLD, Wiosny i Razem. Lewicowe ugrupowanie ma 11 proc. poparcia w sondażu Kantar dla TVN i TVN24. Koalicja Polska - zjednoczone PSL i Kukiz'15 - są tuż nad progiem wyborczym z wynikiem 6 proc. Nowa partia odnotowała wzrost poparcia o 2 punkty procentowe. Do Sejmu dostałaby się Konfederacja z identycznym rezultatem. 

Firma Kantar poinformowała, że 3 proc. respondentów nie wie, na kogo zagłosuje 13 października. Z kolei 4 proc. badanych odmówiło odpowiedzi ankieterom. Sondaż dla TVN i TVN24 został wykonany 22 sierpnia 2019 roku, na próbie 1012 dorosłych osób metodą telefoniczną. 

Tuż po rozwiązaniu sytuacji z prywatnymi lotami ważnych osób w państwie, na PiS spadła krytyka za korespondencję urzędników ministerstwa sprawiedliwości z internautką "Małą Emi". Współpracownicy Zbigniewa Ziobry w resorcie, KRS i Sądzie Najwyższym - według zapisu rozmów na czatach - zamierzali kompromitować sędziów, krytykujących reformę wymiaru sprawiedliwości. Posługiwano się plotkami, sytuacją rodzinną i wykorzystywano przy tym dane, gromadzone w sądach. Akcję szkalowania sędziów promowała na Twitterze internautka "Mała Emi", która w oświadczeniu przyznała, że uwierzyła ekipie rządowej i popełniła błąd. Sondaż Kantar dla TVN i TVN24 jest pierwszym badaniem po wybuchu afery w ministerstwie sprawiedliwości. 

GW

Lubię to! Skomentuj256 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka